RM-SYSTÉM»Události»Banky usilují o obnovení insolvenčního řízení s ECM

Banky usilují o obnovení insolvenčního řízení s ECM

22.04.2011 10:09
Česká spořitelna se odvolala proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který nedávno zamítl její insolvenční návrh na developerskou společnost ECM Real Estate Investments. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku na serveru www.justice.cz. S další pohledávkou po lhůtě splatnosti vůči ECM se přihlásila Volksbank CZ. Developer, jehož akcie se obchodují na pražské burze, je známý hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci.

Česká spořitelna tvrdí, že jí ECM dluží na úrocích z dluhopisů 7,5 milionu korun po splatnosti. Z toho 3,5 milionu je splatných od konce září 2010. Celková výše pohledávek spořitelny vůči developerovi činí zhruba 194 milionů korun. Vyjádření ECM se včera nepodařilo získat.

Volksbank CZ přihlásila vůči ECM pohledávku 4,6 milionu korun, z toho 2,3 milionu je splatných déle než tři měsíce. Celkově má Volksbank CZ vůči ECM pohledávky v hodnotě 104,8 milionu korun. Splatnost dluhopisů je stejně jako u obligací České spořitelny k 30. březnu 2012.

Z dokumentu předloženého Volksbank CZ vyplývá, že ECM má kromě České spořitelny také další věřitele, vůči kterým má závazky splatné déle než tři měsíce. Mají to být společnosti Asset Management Slovenskej sporitelne, Conseq Investment Management a Uniqa pojišťovna. Pohledávku splatnou od letošního 30. března má mít vůči ECM také Glancus Investments.

Soud původní insolvenční návrh České spořitelny odmítl hlavně kvůli tomu, že se prý bance nepodařilo doložit existenci pohledávek dalších věřitelů, které jsou déle než 30 dnů po lhůtě splatnosti.

V roce 2010 ECM prohloubila ztrátu na 94,5 milionu eur (zhruba 2,3 miliardy korun). O rok dříve měl developer ztrátu 62,2 milionu eur. Představenstvo firmy spolu s výsledky minulý týden oznámilo, že kvůli vysokému zadlužení zvažuje možnost mimosoudní restrukturalizace společnosti, tedy splacení závazků bez insolvenčního řízení. Druhou zvažovanou variantou je insolvenční scénář s reorganizací společnosti.

22.4.2011, Hospodářské noviny (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy