RM-SYSTÉM»Události»Spořitelna poslala ECM do insolvence

Spořitelna poslala ECM do insolvence

12.04.2011 10:18
Developer dluží ČS sedm milionů po lhůtě splatnosti. Prodej projektů City Deco a City Element ECM nevyšel.

Developerská firma ECM, která je známá stavbou mrakodrapů v Praze-Pankráci, je v insolvenčním řízení. Insolvenční návrh a návrh na povolení reorganizace na firmu ECM Real Estate Investments podala Česká spořitelna. Soud požadavku banky vyhověl, zahájil řízení a omezil ECM nakládání s majetkem. Potvrdila to mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

ECM dluží bance po splatnosti přes sedm milionů korun na úrocích z vydaných dluhopisů. Před splatností spořitelna eviduje u ECM přes 179 milionů jako jistinu z vydaných dluhopisů a z podmíněné pohledávky dalších 7,5 milionu korun. Podle záznamu v insolvenčím rejstříku má však banka obavy z udržení celistvosti podniku. Důvodem byl podle ní fakt, že nedávno jeden z významných věřitelů ECM zesplatnil pohledávky a další věřitel hrozí uplatněním významných nároků v soudním řízení. Spořitelna také upozorňuje, že nejméně pět dalších osob má u ECM splatné pohledávky, a to za dalších nejméně 16,3 milionu korun po splatnosti. Další závazky se týkají prý Uniqa pojišťovny, Volksbank, Asset Management Slovenskej sporite3/4ne, Conseq Investment Management a Glancus Investments.

V reakci na tuto zprávu propadly akcie ECM na pražské burze o 10,04 procenta na 73,50 koruny. Jednu chvíli ale ubíraly přes 14 procent a byly těsně u hranice 70 korun za akcii.

Šéf a většinový vlastník ECM Milan Janků v reakci uvedl, že nebude komentovat insolvenční řízení až do zítřka, kdy se sejde vedení firmy a budou také prezentovány výsledky společnosti. "Budeme velmi podrobně analyzovat návrh od České spořitelny, a to aby insolvence proběhla v režimu reorganizace společnosti," uvedla potom ECM v tiskové zprávě. Podle analytika Miroslava Adamkoviče z Komerční banky bude mít insolvenční řízení dva hlavní důsledky.

"Zaprvé se tím výrazně snižuje šance, že dosud poměrně vstřícní věřitelé firmu opět podrží a schválí její restrukturalizaci v podobě, jakou nastínila jejich prosincová valná hromada. Zadruhé se značně zmenšuje role stávajících akcionářů v případné restrukturalizaci," uvedl analytik.

ECM čelí insolvenčnímu řízení v krátké době již podruhé. Poprvé tomu bylo od začátku listopadu 2010, kdy návrh soudu dodala Burzovní společnost pro kapitálový trh. Ta po ECM tímto způsobem požadovala vyplacení úroku z vydaných dluhopisů. Šlo o 234 tisíc korun. Burzovní společnost v půli prosince svůj návrh stáhla.

Firma se dlouhodobě potýká s vysokým zadlužením a připravuje restrukturalizační plán. Na jeho předběžné podobě se společnost dohodla s věřiteli loni na podzim, definitivní podobu by mohla podle analytiků představit při zveřejňování svých loňských hospodářských výsledků právě ve středu.

Hotovost se snaží developerská firma v posledním roce získávat prodejem klíčových budov a projektů na Pankráci i v zahraničí. Loni ECM prodala budovy City Empiria a City Forum a ještě nepostavený projekt administrativní budovy City Court . ECM v posledních měsících jednala také o prodeji dalších dvou budov na pankrácké pláni - City Deco a City Element - se skupinou CPI Group podnikatele Radovana Vítka. Koncem minulého měsíce však CPI Group z jednání vycouvala.

"Ukončili jsme jednání právě z obav před konkurzem. Finanční kondice ECM je více než vážná. i," potvrdil HN generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka. Strany podle Havelky jednaly o ceně 300 milionů korun za oba projekty.

12.4.2011, Hospodářské noviny, Libor Akrman


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy