RM-SYSTÉM»Události»ECM má opět problémy s věřiteli. Její akcie padají

ECM má opět problémy s věřiteli. Její akcie padají

05.04.2011 10:25
Firma Glancus Investments požaduje po developerské společnosti předčasné splacení dluhopisů.Potíže developerské společnosti ECM Real Estates Investments (ECM REI) stále nekončí. Firma Glancus Investments, patřící do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, požaduje po ECM REI předčasné splacení korunových dluhopisů v hodnotě 137 milionů korun.

Akcie developera včera v reakci na zprávu oslabily o 3,57 procenta na 81 korun za kus. Podle analytika Tomáše Matušky z firmy BH Securities by ale informace o sporu s Glancus Investments neměla mít na akcie ECM REI dlouhodobější vliv. "Vývoj bude záviset spíše na postojích velkých věřitelů, jako jsou banky," říká Matuška. Podle něj chtěl prostě jeden z věřitelů rozčeřit poklidné prostředí, které se kolem developerské společnosti v posledních týdnech vytvořilo. "Je to podle mého jen taktika, jak přivést zpět pozornost k ECM REI," dodává analytik.

Developer se dlouhodobě potýká s vysokým zadlužením a připravuje restrukturalizační plán. Na jeho předběžné podobě se společnost dohodla s věřiteli loni na podzim, definitivní podobu by mohla podle analytiků představit při zveřejňování svých loňských hospodářských výsledků příští středu.

"Splacení dluhopisů bylo předmětem podzimních jednání, jejichž výsledek měl být formálně stvrzen na počátku tohoto roku. Žádost Glancus Investments o předčasné splacení by mohla naznačovat, že se k dohodě všichni věřitelé nepřipojili," domnívá se analytik společnosti Atlantik FT Pavel Ryska.

Jak upozorňuje analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič, každý takový spor snižuje možnost, že restrukturalizační plán ECM REI bude definitivně schválen.

O slovo se včera přihlásil také další věřitel developera. Společnost CA Immo podala žalobu, kterou si chce vynutit prodej projektu City Deco, který ECM REI chystá v Praze na Pankráci. CA Immo má tento projekt v zástavě jako druhý věřitel v pořadí.

"ECM organizuje od prosince 2010 prodej projektu City Deco a s CA Immo je podepsaná dohoda o způsobu uspokojení předmětné pohledávky z tohoto prodeje," uvedl včera developer. Kvůli vyřešení situace chce ECM REI svolat valnou hromadu.

V polovině loňského roku měla ECM REI bankovní úvěry ve výši 105,1 milionu eur. Ve stejné době měla vydané korunové dluhopisy za 31,5 milionu eur a obligace v cizích měnách za 81,1 milionu eur. Hotovost musí developerská firma v posledním roce získávat prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Před časem se zbavila i budovaného multifunkčního centra v ruské Rjazani a dceřiné firmy spravující nemovitosti.

137 milionů Kč
Předčasné splacení dluhopisů ECM REI v této sumě požaduje firma Glancus Investments.

2,75 miliardy Kč
celkový objem dluhopisů ECM REI v polovině loňského roku.

2,57 miliardy Kč
celkový objem bankovních úvěrů ECM REI v polovině loňského roku.

5.4.2011, Hospodářské noviny, Petr Kain


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy