RM-SYSTÉM»Události»Tatra zvedne mzdy o dvě procenta

Tatra zvedne mzdy o dvě procenta

29.03.2011 10:43
Kopřivnice l Zaměstnancům automobilky Tatra se zvýší mzdy od poloviny roku o dvě procenta. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci odborů s vedením firmy. Průměrná dělnická mzda se pohybuje v Tatře kolem 20 tisíc korun. Plat by se tak měl v průměru zvýšit o 400 korun, uvedl předseda odborů Tatry Pavel Baroň. Společnost zaměstnává zhruba 2300 lidí.

Dvouprocentní nárůst je podle Bartoně vzhledem k přetrvávající situaci v podniku a na trhu nákladních automobilů rozumný, protože automobilka není z důsledků hospodářské krize stále zotavena. Na konci minulého roku v Tatře hrozilo, že bude muset odejít až 500 lidí. Černý scénář se však nenaplnil. "Získali jsme zakázky, nakonec se ukázalo, že není nutný tak radikální řez. Odešlo pouze 76 lidí," uvedl odborář.
Novou kolektivní smlouvu vyjednaly odbory s vedením firmy na dva roky, a to do konce roku 2012. Samotný nárůst mezd bude platit od 1. července do března příštího roku, kdy odbory budou o mzdách vyjednávat znovu.
Kolektivní vyjednávání v dalších automobilkách, Škodě Auto, TPCA a Hyundai pokračují. V žádné se zatím odbory s vedením na nárůstu mezd nedomluvily.

29.3.2011, E15 (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy