RM-SYSTÉM»Události»Nokia neuspěla v patentovém sporu s Applem

Nokia neuspěla v patentovém sporu s Applem

28.03.2011 16:37
Americká technologická společnost Apple předběžně zvítězila v prvním z dlouhé řady patentových sporů v USA s finským výrobcem mobilních telefonů Nokia. Americká Komise pro zahraniční obchod (ITC) však v pátek večer také zpochybnila prvotní úspěch Applu v jiném patentovém sporu se společností Eastman Kodak.

Soudce James Guildea došel v předběžném rozhodnutí k závěru, že Apple neporušil žádný z pěti patentů, které uvedla Nokia ve své stížnosti z prosince 2009. Týká se to zejména patentů na technologie použité v mobilním telefonu iPhone 3GS a přehrávači iPod Nano. O soudcově verdiktu však bude muset rozhodnout celá komise a termín na to má do 1. srpna.

Právní bitva mezi oběma rivaly v segmentu chytrých telefonů trvá od podzimu 2009, kdy Nokia podala první žaloby. Apple reagoval protižalobami na Nokii kvůli porušování svých patentů. Ve sporech může jít až o stovky milionů dolarů ročně na licenčních poplatcích.

ITC také sdělila, že přezkoumá rozhodnutí svého soudce, který v lednu zamítl stížnost společnosti Eastman Kodak na nedovolené využívání její patentované zobrazovací technologie firmou Apple a kanadským výrobcem chytrých telefonů Research in Motion. Konečné rozhodnutí komise v tomto případu se čeká v květnu.

28.3.2011, Hospodářské noviny (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy