RM-SYSTÉM»Události»Silný obrat na burze RM-SYSTÉM

Silný obrat na burze RM-SYSTÉM

25.03.2011 19:30
Po slabších týdnech se ke slovu dostali zástupci býčího davu a rázně zaveleli k návratu na ztracená území. Na burze RM-SYSTÉM se s kupujícími v uplynulém týdnu doslova roztrhl pytel, což nejlépe dokazuje poměr rostoucích a klesajících titulů. V segmentu EasyClick totiž posílilo hned 20 titulů z celkového počtu 25. V týdnu zasedala bankovní rada ČNB, která ponechala úrokové sazby beze změny. Na rozdíl od minulého hlasování byla tato varianta přijata drtivou většinou členů bankovní rady, a to v poměru 5 : 1. Vlnu diskuze na finančních webech způsobila zpráva z resortu Ministerstva Financí, které se chystá odstranit zdanění akcionářů, což by v konečném důsledku zatraktivnilo tuzemské společnosti vyplácející dividendu. Ze světa dorazily informace o sníženém ratingu Španělska a Portugalska, což však zůstalo téměř bez odezvy, dokonce i u bankovních titulů. Jak lze vidět, trhy zprávy tohoto typu momentálně netrápí. Že by to však mohlo vypadat i jinak, ukazují zkušenosti z loňského roku, kdy se podobné zprávy z Evropy šířily jako morová nákaza a pozitivně naladění investoři se dlouho nemohli nadechnout.

Ve 12. týdnu obchodování na burze RM-SYSTÉM drtivá většina titulů posilovala. Nejvíce se dařilo developerské společnosti Orco Property Group, která vyhlásila hospodářské výsledky za uplynulý rok a její akcie na zveřejněné zprávy reagovaly výrazným růstem. Její investoři si připsali 13,60 %. Pozadu nezůstaly ani akcie patřící německému telekomunikačnímu gigantu, společnosti Deutsche Telecom, který po zprávách o prodeji své americké divize T-mobile povyrostl o 8,14 %. Po kosmetickém zvýšení dividendy a pozitivních doporučeních analytiků, se k růstu odhodlala také Erste banka, jež zhodnotila o 5,01 %. Černého Petra si v uplynulém týdnu vytáhli investoři u akcií společností Nokia, Volkswagen a Vítkovice. Prvně jmenovaná společnost oslabila o 1,88 %, přičemž v průběhu týdne poklesla až pod hladinu 150 Kč.

Deutsche Telecom prodal svou americkou divizi a jeho akcie zamířily vzhůru
Pondělní obchodování ovlivnila zpráva o dohodě mezi Deutsche Telecom a AT&T o prodeji americké divize T-mobile. Dle uveřejněných informací zaplatí americký poskytovatel telekomunikačních služeb za tuto divizi 39 miliard USD, přičemž 25 miliard USD získá Deutsche Telecom v hotovosti a zbylých 14 miliard v akciích společnosti AT&T (podíl na kapitálu bude činit přibližně 8 %). Deutsche Telecom zároveň oznámil, že se chystá provést zpětný odkup svých akcií zhruba v hodnotě 5 miliard EUR a snížit čistý dluh o 13 miliard EUR. Smlouva dále upravuje, že AT&T může navýšit hodnotu zaplacenou v hotovosti o dodatečných 4,2 miliardy USD se současným snížením vyplaceného akciového podílu. Tuto dohodu však ještě musí schválit regulatorní orgány (zejména U. S. Federal Communications Commission) a očekává se, že celý proces nebude dokončen dříve, než v roce 2012. Proces spojení těchto dvou společností zvedl vlnu odporu mezi zastánci konkurenčního prostředí amerického telekomunikačního trhu, protože firma AT&T se díky tomuto spojení s T-mobile stane nejvýznamnějším hráčem na americkém telekomunikačním trhu a spotřebitelé se tak mohou obávat chování firmy, které akademická obec popisuje jako oligopol s dominantní firmou či cenové vůdcovství. Deutsche Telecom se na základě dohody může plně soustředit na podnikání na evropském trhu a zároveň může počítat se štědrým dividendovým příspěvkem, který AT&T vyplácí svým akcionářům. Akcie Deutsche Telecom na zprávy zareagovaly již v pondělí, kdy vyrostly na 264,40 Kč. Jejich páteční hodnota činila 256,30 Kč a celkový týdenní výnos slušných 8,14 %.

Orco v roce 2010 ziskové
Ve čtvrtek vyhlásila hospodářské výsledky za uplynulý rok developerská společnost Orco Property Group. Tisková zpráva uvádí, že společnost dosáhla historicky nejvyšších tržeb ve výši 315 milionů EUR, což oproti roku 2009 znamenalo nárůst o 25 %. Na tržbách se v celkové výši 183 milionů EUR podílel zejména prodej komerčních budov v Německu (naposledy realitní projekt v centru Berlína za 89 milionů EUR s doplatkem ve výši 30 milionů EUR po dostavění projektu), zatímco vývoj prodeje obytných budov zaznamenal pokles. Klesaly rovněž tržby z pronájmu budov. Na provozní úrovni dosáhla společnost zisku ve výši 51 milionů EUR, což je oproti roku 2009 výrazně výše. Tehdy dosáhla společnost ztráty 254 milionů EUR. Čistý zisk činil 233,4 milionů EUR, což je oproti roku 2009 také výrazně výše. V roce 2009 zaznamenala společnost ztrátu ve výši 250,6 milionů EUR. Pokud si kladete otázku, jak je možné, že čistý zisk převyšuje hodnotu provozního zisku, pak vězte, že se tak stalo díky pozitivnímu přecenění dluhopisů, ke kterému sáhla společnost v průběhu roku 2010. Bez tohoto přecenění by společnost dosáhla ztráty ve výši 5 milionů EUR. Tuzemští developeři se nadále potýkají s výrazným zadlužením, které je potřeba rovněž sledovat, úrokové náklady se oproti roku 2009 zvýšily o 11 milionů EUR, celkové zadlužení pokleslo na 1 236 milionů EUR z 1 600 milionů EUR v roce 2009. Ukazatel poměřující dluhy s hodnotou společnosti se snížil na 54 % z 58 %. Společnost ve svém výhledu počítá s dalším růstem tržeb, který by měl dosáhnout dle odhadu 350 - 370 milionů EUR. V odhadovaných tržbách jsou však z velké části opět započítány případné prodeje projektů, tisková zpráva zmiňuje zejména budovu Sky Office v německém Düsseldorfu. Za výhledem o vyšších tržbách tak zatím stále nestojí rostoucí poptávka po nemovitostech a s tím související zvýšení cen těchto nemovitostí. Prodeje aktiv mohou do budoucna znamenat nižší provozní Cash Flow z pronájmu a mohou omezit samotnou tvorbu zisku. Údaje o hospodaření vzali investoři s nadšením a začali vyplňovat nákupní objednávky, čímž vyhnali kurz akcií na 243,10 Kč, tedy o 13,60 % výše oproti pondělnímu úvodu.

Změny ve struktuře akcionářů u ČEZu a Pegasu
V uplynulém týdnu došlo k úpravám stávajících podílů akcionářů u dvou společností obchodovaných na burze RM-SYSTÉM. Společnost Pegas Nonwovens po vyhlášení hospodářských výsledků, o kterém jsem informoval v minulém týdnu, přichází s další tiskovou zprávou. Tentokrát zpráva uvádí informace o změnách ve vlastnické struktuře podniku. Vyplývá z ní, že klienti a fondy spravované společností Franklin Templeton Asset Management Ltd. snížili držený podíl ve společnosti o 25 600 ks akcií. Franklin Templeton Asset Management Ltd., jeho fondy a klienti nyní drží 903 059 akcií společnosti, což představuje podíl ve výši 9,78 % na kapitálu a hlasovacích právech.. Pro připomenutí, Pegas Nonwovens je výrobcem netkaných textilií a jeho akcionářskou strukturu tvoří ze 100 % institucionální investoři a drobní akcionáři. V uplynulém týdnu se stalo přesně to, o čem jsem psal v předminulém komentáři, a sice cena okolo 420 Kč nebyla zajímavá zřejmě pouze z mého pohledu, jelikož jí investoři rychle využili a svými nákupy vytlačili na 442 Kč. Titul vzrosl v minulém týdnu o 2,79 %.

ČEZ v minulém týdnu opustil jeden z větších akcionářů, společnost Capital Research and Management Company, který prodal celý svůj podíl. Transakce byla provedena 16.3.2011 a činila 15,2 miliardy Kč. Capital Research and Management Company držel v ČEZu 3,1 %. Akcie ČEZu tyto zprávy nijak neohrožovaly v růstových choutkách. Po katastrofě v Japonsku a zavřených německých jaderných elektrárnách by měl ČEZ profitovat na vyšších cenách elektřiny, která se na burze dostala nad 60 EUR za MWh. Investoři tento fakt zohlednili ve svých analýzách a dotlačili ČEZ k 860 Kč. V uplynulém týdnu akcie společnosti uzavřely na 858,90 Kč a připsaly svým držitelům 3,84 %.
V tomto týdnu se průměrně denně provedly obchody za 27,02 milionů Kč, zatímco v minulém týdnu to bylo 34,9 milionů Kč. Index RM v 12. týdnu roku 2011 posílil o 3,9 %. Jeho pondělní hodnota činila 2 465,72 bodů a páteční závěr ukazoval 2 561,92 bodů.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy