RM-SYSTÉM»Události»Nokia potvrdila dlouhý život pro symbian, uklidňuje tak situaci

Nokia potvrdila dlouhý život pro symbian, uklidňuje tak situaci

21.03.2011 10:01
Nokia se snaží uklidnit situaci okolo operačního systému Symbian. Ten byl po oznámení dohody s Microsoftem odsunut na druhou kolej. Firma ale nyní potvrzuje, že po následující rok a půl bude symbian hrát klíčovou roli.

Prodeje smartphonů se symbianem budou i v následujících letech pro Nokii doslova klíčové. Firma tak trochu ustrašeně uklidňuje veřejnost tím, že symbian nehodí přes palubu doslova ze dne na den. Nejde o žádnou překvapivou informaci, Nokia ale ujasňuje svůj postoj vůči své hlavní mobilní platformě.
Otěže od symbianu má přebrat operační systém Windows Phone 7, jenže prvníjím vybavené telefony Nokia uvidíme podle posledních informací až příští rok. A ani tehdy určitě nepůjde o výraznou modelovou ofenzivu. Nokia tak řadu zákazníků i odborníků brzkým oznámením dohody s Microsoftem velmi znejistila.
Teď se snaží situaci trochu uklidnit. Finální dohoda s Microsoftem totiž zatím není ani podepsána, takže je jasné, že Nokia se musí stále výrazně spoléhat na symbian. Minulý týden proto finanční ředitel společnosti, Timo Ihamuotila, prohlásil, že symbian má před sebou u Nokie ještě dlouhý život. Firma bude systém používat do té doby, dokud jí bude přinášet dostatečné zisky. S jistotou se se symbianem jako klíčovým systémem počítá ještě pro následujících minimálně osmnáct měsíců.
To potvrzuje fakt, že ohlášení dohody s Microsoftem bylo možná trochu předčasné a zbrklé. I podle našeho mínění si měly obě firmy oficiální oznámení nechat až na dobu, kdy budou mít skutečně připravený alespoň jeden prodeje schopný mobilní telefon. V současnosti vlastně nikdo netuší, kdy se tak stane. Podle šéfa indického zastoupení Nokie jsou první Windows Phone telefony finské značky ještě minimálně rok vzdálené.
I proto je logické, že se nyní firma snaží trochu krotit očekávání a nadšení a po prvotních velkých prohlášení se vrací zpátky do každodenní reality. Její podstatnou součástí bude symbian určitě ještě řadu let.

Zdroj: Mobil.cz


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy