RM-SYSTÉM»Události»Prodejci nadále vládnou burze RM-SYSTÉM

Prodejci nadále vládnou burze RM-SYSTÉM

21.03.2011 07:00
Japonské zemětřesení si v uplynulém týdnu vybralo svou daň a celý svět očekával, jak se bude vzniklá situace vyvíjet. Pohnuté lidské osudy, nezvěstní lidé či rodiny bez přístřeší jsou i pro nás, nebo alespoň pro ty, kteří se rok co rok potýkají s povodněmi, představitelnou katastrofou. A přestože není svět jen o penězích, život jde dál, stejně jako obchodování na burze. Světové trhy od eskalace napětí v Libyi klesají, přičemž v úvodu týdne poklesy nabraly na své intenzitě. Od únorových hodnot ztratil například světově nejsledovanější akciový index S&P 500 již 7 %, německý DAX dokonce 13 %. Prvenství v žebříčku poklesů patří samozřejmě japonskému indexu Nikkei 225, jenž ztratil čtvrtinu své únorové maximální hodnoty. Poklesy indexu burzy RM-SYSTÉM dosáhly 5 %. Většímu propadu indexu RM zabránily informace o rostoucí ceně elektřiny v Německu, na což pozitivně zareagovaly akcie ČEZu.

ČEZ se zároveň zařadil do trojice nejvíce rostoucích společností uplynulého týdne, když svým investorům připsal 2,3 %. Nejvíce se dařilo akciím New World Resources, jejichž hodnota se vrátila nad 270 Kč a přinesla akcionářům zhodnocení 3,82 %. Přestože se developerská společnost ECM Real Estate v poslední době potýkala s mnoha problémy, v uplynulém týdnu přinesla svým investorům alespoň trochu radosti s růstem o 3,32 %. Zcela opačné pocity zažívali investoři zejména u titulů obchodovaných zároveň na amerických trzích. Své o tom mohou povídat zejména držitelé akcií společnosti Intel Corporation, které během uplynulého týdne ztratily 5,43 %. O mnoho lépe se však nedařilo ani druhému zástupci technologických firem, Microsoftu. Mezi klesající zástupce společností obchodovaných v zámoří, se vklínila rakouská Erste banka, která pokračuje ve slabší výkonnosti. Tentokrát se její cena zastavila na hodnotě 838 Kč a své investory připravila o 4,23 %.

Pegas Nonwovens loni splnil stanovené cíle i přes výrazný růst cen komodit
Ve čtvrtek vyhlásila hospodářské výsledky za rok 2010 firma zaměřená na výrobu netkaných textilií, Pegas Nonwovens. Přestože se společnost potýkala s výrazným růstem cen komodit a tedy dražších vstupních nákladů, podařilo se splnit stanovené provozní cíle. Celkové výnosy vzrostly v roce 2010 na 148,2 milionů EUR, což oproti roku 2009 představovalo 20-ti procentní růst. Na tomto růstu se, dle slov člena představenstva společnosti, pana Františka Řezáče, podílela především rostoucí prodejní výkonnost. Náklady byly ovlivněny razantním meziročním růstem cenových indexů polymerů a zvýšily se celkem o 33,4 % na 112,9 milionů EUR. Provozní výsledek hospodaření tedy dosáhl hodnoty přibližně 35,3 milionů EUR a oproti roku 2009 znamenal meziroční pokles o 9,2 %. Pegas tak dosáhnul stanovených cílů v této oblasti, protože byl očekáván pokles ukazatele EBITDA (hrubý zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) o 0 - 10 %. Čistý zisk vytvořený v roce 2010 dosáhnul hodnoty 21,1 milionů EUR. Ve svém výhledu na rok 2011 společnost očekává rostoucí hodnotu ukazatele EBITDA o 2 - 7 %. Prioritou pro rok 2011 bude spuštění nové výrobní linky, ke kterému by mělo dojít ve druhé polovině roku. Zároveň se společnosti podařilo, i přes pokračující cenové tlaky, dohodnout při obchodních jednáních výhodnější cenové parametry prodejů než v roce 2010. Akcie Pegasu se v uplynulém týdnu přiblížily k hodnotám, které jsem citoval v minulém komentáři, tedy 420 Kč. Jaký investiční příběh společnost bude v následujících měsících psát, se teprve uvidí, v uplynulém týdnu akcie klesaly o 0,69 % na cenu 430 Kč, přičemž minimum činilo 424 Kč.

Bankovní tituly jsou momentálně „z kurzu"
Zatímco se investoři ještě nedávno předháněli ve zvyšování cen svých nákupních objednávek, analytici v neustálém zvyšování cílových cen, zdá se, že si oba bankovní tituly obchodované na burze RM-SYSTÉM vybírají oddechový čas. Komerční banka v tomto týdnu oznámila data konání valné hromady a výplaty dividendy. Jak již bylo řečeno v minulých komentářích, představenstvo banky se chystá předložit valné hromadě akcionářů návrh na výplatu dividendy za rok 2010 ve výši 270 Kč na akcii. Valná hromada akcionářů se dle tiskové zprávy uskuteční 21.4. Ať už bude schválena jakákoli výše dividendy, nárok na ni bude mít investor, který akcie společnosti nakoupí nejpozději 14.4. a její výplata bude zahájena 21.5. Akcie Komerční banky v průběhu týdne posilovaly na základě zpráv z tábora ČSOB o odložení chystaného vstupu na burzu. Tento impuls však záhy vyprchal a investoři se vrátili k prodejům titulu i před blížícím se rozhodným dnem. Akcie Komerční banky tak v uplynulém týdnu oslabily o 1,71 % a uzavíraly na ceně 4 205 Kč.
Již v loňském roce jsme mohli zaznamenat, že jakékoli negativní zprávy z oblasti dluhů v zemích Eurozóny, vyvolávají v investorech obavy o zisky zejména u rakouské konkurentky Komerční banky. Odlišný pohled investorů na tyto problémy je u obou bankovních domů dán oblastmi působnosti. Zatímco aktivity Erste banky daleko přesahují hranice naší země, Komerční banka působí výhradně na našem území a na Slovensku. Není tedy divu, že po zprávách o klesajícím ratingu Španělska či Portugalska zamířila, s ohledem na další negativní skutečnosti, opět níže, než její konkurentka. V minulém týdnu Erste banka ztratila 4,23 % a od únorových maximálních cen odepsala již více než 11 %.

Objem obchodů oproti minulému týdnu prudce narostl. Pro připomenutí je však třeba zmínit, že v minulém týdnu bylo zobchodováno nejméně akcií od začátku roku 2011. V tomto týdnu se průměrně denně provedly obchody za 34,9 milionů Kč, zatímco v minulém týdnu to bylo necelých 21 milionů Kč. Nejvýznamnějším dnem se stalo úterý, kdy byly zobchodovány akcie za 60 milionů Kč. Nejvíce byly obchodovány akcie ČEZu, NWR a Erste banky. Index RM v 11. týdnu roku 2011 oslabil o 1,5 %. Jeho pondělní hodnota činila 2 505,36 bodů a páteční závěr 2 465,72 bodů.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy