RM-SYSTÉM»Události»NWR se ziskem skoro 6 miliard

NWR se ziskem skoro 6 miliard

25.02.2011 10:49
AMSTERDAM/PRAHA Loňský pokus ovládnout polskou těžební společnost Bogdanka se společnosti New World Resources (NWR) prodražil. Náklady na neúspěšné převzetí se vyšplhaly celkem na 18 milionu korun, tedy přibližně na 440 milionů korun.

NWRmusela platit za služby poradenských firem, právníků i za bankovní služby. "Museli jsme v souladu s polskými zákony dokladovat schopnost financovat nabídku," zmínil finanční ředitel NWR Marek Jelínek. Navzdory této epizodě nakonec NWR, kótovaná na pražské burze a známá jako vlastník důlní společnosti OKD, hospodařila v loňském roce se ziskem 233 milionů eur (5,9 miliardy korun). Předloni NWR vykázala ztrátu 62 milionů eur. Tržby meziročně narostly o 42 procent na 1,59 miliardy eur. K lepším výsledkům přispěla zejména rostoucí poptávka oceláren po černém uhlí a koksu. Prospěch z nich budou mít i akcionáři. Již z výsledku za první pololetí NWR vyplatila dividendu ve výši 0,21 eura na akcii, za druhé pololetí to bude dalších 0,22 eura. Mezi své akcionáře tak společnost rozdělí polovinu loňského zisku.


Analytici však upozorňují i na rizika, mezi něž patří očekávaný nárůst provozních nákladů v letošním roce. Objem prodeje černého uhlí i koksu bude letos pravděpodobně nižší než loni.
Letos čekáNWRpoměrně zásadní změna. Ceny uhlí nebude s většinou odběratelů dohadovat na rok, ale jen na následující čtvrtletí. "Stál za tím tlak odběratelů. Ti se nechtějí zavázat k odběru za současné vysoké ceny, způsobené nedávnými povodněmi v Austrálii," upozornil analytik skupiny PPF Petr Novák. Neúspěšné převzetí dolu Bogdanka neodradilo společnost od záměrů na polském trhu. V letošním druhém pololetíNWR zahájí investici do otevírání dolu v hornoslezském Debieńsku. Přípravné práce potrvají celkem pět let a budou stát okolo 400 milionů eur.

22.2.2011, David Tramba, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.