RM-SYSTÉM»Události»ČKD Kutná Hora zatím zabránila konkurzu

ČKD Kutná Hora zatím zabránila konkurzu

21.02.2011 09:53
Slévárenská společnost ČKD Kutná Hora, která dluží desítkám věřitelů přes 1,1 miliardy korun, požádala Krajský soud v Praze o povolení k reorganizaci. Firma tak prozatím zabránila prohlášení konkurzu, který by postupně vedl k jejímu zániku. V dalším období bude soud rozhodovat, zda řešení dlužníkova úpadku reorganizací povolí a zda bude reorganizační plán schválen, sdělil mluvčí soudu Jiří Wažik.

Připomněl, že dnes o půlnoci skončí moratorium na majetek firmy. Dlužník ho využil k přípravě reorganizačního plánu, který ve čtvrtek společně s insolvenčním návrhem a návrhem na povolení reorganizace doručil soudu.
Reorganizací se rozumí postupné uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku, zajištěné opatřeními, jež vedou k ozdravění hospodaření podle soudem schváleného reorganizačního plánu a s průběžnou kontrolou ze strany věřitelů.
Krajský soud vyhlásil moratorium loni 20. října a 17. ledna bylo o další měsíc prodlouženo. Během této doby nebylo možné vydat rozhodnutí o úpadku.
Předseda představenstva ČKD Kutná Hora Pavel Krenk už dříve řekl, že ochrana před věřiteli firmě pomohla. Tržby jí údajně vzrostly zhruba o 20 milionů korun měsíčně. Obrat společnosti činil v roce 2008 více než dvě miliardy korun a od té doby se hluboko propadl. Loni podle Krenka představovaly celkové tržby kolem 650 milionů korun. Pokud se naplní výrobní plán, mohl by se letošní obrat dostat podle Krenka k hranici 1,5 miliardy korun. Největším věřitelem firmy je kyperská společnost RawRefined Commodities, spjatá s ukrajinským průmyslovým gigantem DTEK.

21.2.2011, Lidové noviny (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy