RM-SYSTÉM»Události»Vyhlášeny hospodářské výsledky gigantů

Vyhlášeny hospodářské výsledky gigantů

18.02.2011 20:00
Do pondělního rána se probouzeli investoři s novými makroekonomickými informacemi z Asie. Japonsko vyhlašovalo údaje o svém ekonomickém růstu, Čína následující den hodnotu inflace. Oba údaje dopadly mírně nad očekávání a tak se trhy akcií a komodit posunuly výše. Nová makroekonomická data však nebyla pouze záležitostí světových ekonomik. Český statistický úřad vydal předběžné informace o růstu HDP za rok 2010. Dle odhadů činil růst HDP v loňském roce 2,3 %. Na tomto růstu se podílel postupný růst průmyslu a exportně orientovaných odvětví. Negativně se na jeho hodnotě projevil pokles poptávky po nových bytech stavebnictví či redukce veřejných výdajů vlády. Česká národní banka ve své zprávě o růstu HDP pro rok 2011 počítá se zpomalením na 1,6 %. Důvodem nižšího tempa růstu by měla být nižší poptávka ze zahraničí, slabší ekonomická aktivita největších obchodních partnerů a také očekávané úsporné kroky vlády. ČNB dále očekává hodnotu inflace poblíž inflačního cíle a postupné zvyšování úroků v druhé polovině roku 2011. Registrovaná nezaměstnanost by se měla v následujících letech snižovat, v roce 2010 činila 9,7 %, pro rok 2011 se počítá s poklesem pod 9 %. Z titulů obchodovaných na burze RM-SYSTÉM přitahovala pozornost dvojice titulů s výrazným zastoupením v indexu RM, Komerční banka a Telefónica O2, které vyhlašovaly výsledky za poslední kvartál roku 2010, potažmo celý rok 2010.

V případě Komerční banky jsem v minulém týdnu upozorňoval na příliš optimistické odhady, jejichž nenaplnění, by mohlo poslat titul pod hodnotu 4 200 Kč. Tak se také nakonec stalo, přestože výsledky prvky zklamání nenesly. V průběhu týdne se dařilo Erste bance, která dosáhla až na 960 Kč. Její závěrečný kurz byl však přeci jen níže, 938 Kč a investoři se tak museli nakonec spokojit se zhodnocením 2,07 %. V růstovém trendu z minulého týdne pokračovaly akcie společnosti McDonald´s, které přidaly 2,67 %. Směrem nahoru se vydaly akcie CETV, které od hranice podpory na 310 Kč zamířily prozatím k 340 Kč a přidaly 2,75 %. Nejvýkonnějším titulem uplynulého týdne se stal Unipetrol, který zakončil obchodování poblíž 180 Kč a zhodnotil o 3,27 %. Směrem dolů se naopak neustále posouvá oblíbenec posledních měsíců, společnost NWR, která v tomto týdnu umazala 3,89 %. Akcie společnosti se tak zatím stále pohybují v krátkodobém klesajícím kanálu.

Komerční banka představila své hospodářské výsledky za rok 2010
Před spuštěním středečního obchodování, byla investorská veřejnost seznámena s hospodářskými výsledky tuzemského bankovního ústavu, Komerční banky. Z tiskové zprávy banky vyplývá, že čistý zisk společnosti vzrostl oproti minulému roku o 20,9 % a činil 13,41 miliardy Kč nebo také 351 Kč na akcii. Významně se na této skutečnosti podílelo, kromě jiného, snížení nákladů na riziko ze špatných úvěrů. To je vyvoláno postupným zlepšováním makroekonomické situace České republiky. Bankovní skupině vzrostl objem úvěrů podnikatelům i poptávka po hypotékách občanů. Hrubý provozní zisk společnosti vzrostl oproti roku 2009 i přes nízké úrokové sazby, zvýšení povinného příspěvku do fondu pojištění vkladů a růst provozních nákladů o 5,6 % a dosáhl 19,72 miliardy Kč. Představenstvo společnosti podá valné hromadě návrh na schválení dividendy za rok 2009 ve výši 270 Kč. Dochází tak k mimořádnému navýšení výplatního poměru, který se pohyboval mezi 50 - 60 % zisku. Banka se v tomto roce chystá vyplatit v dividendách 77 % čistého zisku. Někteří investoři se zřejmě nechali zlákat vidinou dividendy ve výši až 450 Kč na akcii a krátce po uveřejnění zprávy akcie prodávali. Komerční banka je chápána jako konzervativní subjekt s pevným postavením na tuzemském bankovním trhu, což dokazuje také hodnota kapitálové přiměřenosti, která v jejím případě činí dle standardů Basel II 15,3 %. Přes pozitivní výsledky a růst hrubého provozního, stejně jako čistého zisku, akcie Komerční banky ztratily v uplynulém týdnu 1,69 % a zakončily obchodování na 4 195 Kč.

Výsledky vyhlásila také Telefónica O2
Hospodářské výsledky za uplynulý rok vyhlásil také telefonní operátor Telefónica O2. Očekávání výsledků této společnosti předcházely zcela odlišné výhledy investorů. Slabších devět měsíců roku 2009 měli investoři v živé paměti a tak se k celkovému výsledku stavěli mírně skepticky. Nervozita stoupala hlavně v závěru týdne, kdy se akcie společnosti podívaly zpět pod 400 Kč. Konečné výsledky potvrdily rostoucí počet nových zákazníků smluvních mobilních služeb a počet zákazníků vysokorychlostního internetového připojení. Provozní hospodářský výsledek oproti roku 2009 vzrostl o 2,97 % na 15,52 miliardy Kč. Na tomto výsledku se však nepodílel růst provozních výnosů, ale spíše rozpuštění rezerv na snížení hodnoty aktiv provedené ve třetím čtvrtletí roku 2010. Bez zahrnutí tohoto vlivu došlo k poklesu provozních výnosů přibližně o 7 %, přičemž na poklesech se podílelo snížení mobilních terminačních poplatků či nižší počet ICT projektů pro veřejný sektor. Čistý zisk společnosti vzrostl na 12,28 miliardy Kč neboli 38 Kč na akcii. Akcie společnosti Telefónica O2 jsou investory považovány za defenzivní a konzervativní investici. Společnost investory přitahuje zejména svou dividendou a vysokým dividendovým výnosem, který by mohl i v tomto roce zůstat nejvyšším na burze RM-SYSTÉM. Konec dohadům ohledně její výše učinilo předstsavenstvo, které navrhne valné hromadě dividendu ve výši 40 Kč, což by při aktuální ceně značilo dividendový výnos přibližně ve výši 10 %. Nadále se však hovoří o rostoucím tlaku na výplatu dividendy v budoucnu a spekuluje se na její výraznější pokles. I pro letošní rok bych však předpokládal, že si svůj okruh investorů společnost najde a ceny okolo 430 Kč nejsou dle mého názoru nereálné. V tomto týdnu se však investoři museli spokojit s cenou 396,50 Kč a poklesem o 0,92 %.

V 7. týdnu roku 2011 index RM posílil o 0,7 %. V úvodu týdne činila jeho hodnota 2 545 bodů a v pátek uzavíral index na hodnotě 2 563,33 bodů. Objem obchodů oproti předchozímu týdnu opět mírně poklesnul, když se průměrně zobchodovaly akcie za 33,96 milionů Kč denně, zatímco v minulém týdnu to bylo 35,08 milionů Kč za den.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy