RM-SYSTÉM»Události»Nokia a Microsoft se překvapivě dohodly na spolupráci

Nokia a Microsoft se překvapivě dohodly na spolupráci

14.02.2011 09:40
Největší světový výrobce mobilních telefonů, finská společnost Nokia, vstupuje do partnerství s největším světovým výrobcem softwaru, americkou společností Microsoft. Nokia tak ve videu na síti YouTube potvrdila spekulace, které kolovaly na finančních trzích.

Smyslem uzavřeného partnerství je vytvořit protiváhu společnosti Googlu a jejímu operačnímu systému Android. Ovšem právě i se společností Google vedla Nokia podle agentury Bloomberg rovněž jednání, i když nakonec neúspěšné. Spekulace o námluvách mezi Nokií a Microsoftem se objevily už před několika týdny.Nokia uvedla, že bude ve svých chytrých telefonech používat operačnísystém Windows Phone, jehož výrobcem je právě Microsoft. Rozhodnutí začít pracovat se softwarem konkurence je součástí nové strategie firmy, kterou chce prosadit její nový šéf Stephen Elop.


Nová strategie má umožnit lepší pružnost firmy na trhu a reakci na trendy a novinky. "Nokii ničí už několik let velmi nepružná administrativa. Jednotlivá oddělení jdou mnohdy proti sobě namísto toho, aby spolupracovala, a než se napříč celou firmou odsouhlasí uvedení nového modelu, je často pozdě," uvedl pro MF DNES jeden z bývalých vedoucích zaměstnanců firmy. V podobném stylu se vyjádřil i sám Elop v dopisu zaměstnancům firmy.

Zatímco Nokia od Microsoftu získá platformu Windows Phone 7 a bude využívat některé jeho služby jako třeba vyhledávač Bing, některé aplikace a služby Nokie se stanou součástí nabídky Microsoftu. To se týká především populárních Nokia Maps, které se stanou součástí souboru služeb Bing. Aplikační obchod Ovi bude integrován do Microsoft Marketplace.
Windows Phone 7 se pro Nokii stanou hlavním mobilním operačním systémem, s dosavadním symbianem a MeeGo ale Nokia prozatím nekončí. Nokia hodlá v následujících letech prodat ještě asi 150 milionů symbianových přístrojů, systém ale bude pravděpodobně postupně opouštět.

MeeGo ještě není na odpis

Možná trochu překvapivě nekončí ani MeeGo, které se má podle nové strategie soustředit na možnosti dlouhodobého zkoumání příležitostí na trhu. Nokia stále plánuje letos uvést nejméně jeden přístroj s MeeGo.S nástupcem dřívějšího Maema se tak mnoho nemění, systém bude určen pro "experimentální" telefony pro úzký okruh zákazníků.
Stephen Elop také provedl změny ve vedení společnosti. Z dosavadní výkonné rady se stává Nokia Leadership Team. Jeho členy jsou šéf Elop a dále Esko Aho, Juha Akras, Jerri DeVard, Colin Giles, Rich Green, Jo Harlow, Timo Ihamuotila, Mary McDowell, Kai Oistamo, Tero Ojanpera, Louise Pentland a Niklas Savander. Desátého února z vedení společnosti odstoupil Alberto Torres. Nový tým má především urychlit rozhodovací procesy ve firmě.
Finská mobilní jednička také rozdělí své aktivity do dvou divizí, které budou finančně nezávislé. Divizi Smart devices povede dosavadní šéfka sekce smartphonů, Jo Harlow. Na ní bude ležet zodpovědnost za přípravu prvních Windows Phone přístrojů.

Internet i v běžných mobilech

Divize Mobile Phones se bude soustředit na běžné mobilní telefony, které ale dostaly nový úkol. Přinést internet do kapes miliardy nových uživatelů.
Nokia si na dnešní poledne naplánovala v Londýně prezentaci, kde plány podrobně představí finančním analytikům. Zároveň vydá aktualizovaný výhled hospodaření.
Dříve téměř neotřesitelnou pozici Nokie na globálním trhu mobilních komunikací už nějaký čas podkopává nástup nové generace mobilních telefonů a dalších komunikačních zařízení. Tento segment trhu vykazuje rychlý růst, uplatňuje se na něm ale hlavně společnost Apple se svými telefony iPhone, a zmíněný Google s operačním systémem Android. Nokia výrazně zaostává, což má nová strategie změnit.


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy