RM-SYSTÉM»Události»Uplynulému týdnu vládly makroekonomické údaje

Uplynulému týdnu vládly makroekonomické údaje

04.02.2011 17:30
Ve stínu událostí posledních dní, ke kterým patří především vyhrocená situace na severu Afriky, zanikly důležité zprávy z domácí ekonomiky. Ze čtvrtečního zasedání sedmičlenné bankovní rady ČNB vyplynulo, že úrokové sazby zůstanou nadále beze změny, ikdyž hlasování bylo velmi těsné (poměr hlasů 4:3). Diskontní sazba, kterou ČNB úročí přebytečnou likviditu komerčních bank úložkami přes noc (tzv. overnighty), zůstala na 0,25 %. Nezměněny zůstaly také repo a lombardní sazba. Vzhledem k inflaci, která se postupně přibližuje vyhlášenému inflačnímu cíli, se však počítá s postupným růstem sazeb od konce roku 2011. Ze zprávy také vyplývá, že tuzemská ekonomika by měla v tomto roce, vlivem fiskální restrikce, výpadkem investic do solární energetiky a také zpomalením zahraničního vývoje, zpomalit tempo svého růstu. Růst ekonomiky byl přesto upraven mírně nahoru, původní očekávání bylo ve výši 1,2 %, nová prognóza hovoří o 1,6 %. Na dvouletá maxima se dostala koruna vůči společné evropské měně, když se obchodovalo poblíž hranice 24 Kč za 1 EUR. Posilování domácí měny je významným protiinflačním faktorem, který však na druhou stranu brzdí tuzemské exportéry. Akcie obchodované na burze RM-SYSTÉM si v minulém týdnu připsaly mírné zisky. Nejvíce se dařilo společnosti Orco Property Group, následované ropným gigantem Exxon Mobile. Na nízkou likviditu doplatila kopřivnická Tatra, která se pohybovala v pásmu ± 8 % a nakonec se stala nejméně úspěšným titulem segmentu EasyClick minulého týdne.

Orco vypustí na trhy další cenné papíry a prodalo projekt v Německu
Společnost Orco Property Group již dříve oznámila záměr navýšit základní kapitál. Stalo se tak v loňském roce a hlavním úmyslem byla snaha zabránit společnostem Millenius Investments, Clannathone a Bugle v získání hlavního akcionářského podílu. S akciemi, emitovanými v rámci tohoto navýšení, se bude od 7.2 obchodovat na Burze cenných papírů Praha. Na burze v Paříži se s novými akciemi obchoduje již od 28.1.. Obnovené obchodování také proběhlo u dluhopisů společnosti, jejichž platnost měla skončit k 3.2. Na základě restrukturalizačního plánu, schváleného pařížským obchodním soudem, však byla jejich splatnost prodloužena na deset let a tak byly tuto dluhopisy po jednodenní pauze opět obchodovány. Orco ve čtvrtek informovalo, že její německá pobočka dokončila prodej projektu Leipziger Platz. Tento objekt v centru Berlína byl stavěn od roku 2009 a jeho hodnota byla poradenskou společností DTZ odhadnuta na 84 miliónů EUR. Orco tento objekt prodalo za 89 miliónů EUR, dalších 30 miliónů EUR by mělo obdržet po dokončení projektu. První součástí této transakce byla úhrada 67 miliónů EUR, které budou použity na zaplacení bankovního úvěru poskytnutého na tuto výstavbu. Druhá část platby by měla dorazit ještě v únoru, třetí část pak až po finálním dokončení. Hlavním investičním cílem společnosti nadále zůstává projekt Praha - Bubny a také výstavba polského mrakodrapu v rámci projektu Zlota 44. Akcie společnosti obchodované na burze RM-SYSTÉM na tyto zprávy reagovaly růstem ve výši 7,90 % a závěrečný páteční kurz činil 189,90 Kč.

ČEZ Distribuce loni proinvestovala 11,2 miliardy Kč
Společnost ČEZ ve středeční tiskové zprávě popisuje vývoj investic dceřinné společnosti ČEZ Distribuce do obnovy a rozvoje distribučních sítí v loňském roce. Ze zprávy vyplývá, že společnost v roce 2010 proinvestovala celkem 11,2 miliardy Kč, přičemž do výstavby a rekonstrukce nových sítí putovalo 10,2 miliardy Kč. Zbývající 1 miliarda Kč byla použita na opravy stávajícího zařízení. Investice směřovaly zejména do strategických staveb, nákupu nových transformátorů a elektroměrů, do životního prostředí a nemalá část výdajů putovala na technické úpravy distribuční soustavy pro připojení fotovoltaických výroben. Pro rok 2011 se počítá s investicemi, na které bylo vyčleněno 11,4 miliardy Kč. V průběhu týdne také tuzemská média spekulovala o možném prodeji podílu v turecké společnosti Akenerji, což však mluvčí společnosti v rozhovoru s agenturou Reuters popřela. ČEZ získal podíl ve společnosti Akenerji v roce 2008 za cenu 303 milionů USD a jeho celkový držený podíl činí 37,4 % akcií. Po loňském, pro ČEZ nepříliš úspěšném období, se začíná investorům blýskat na lepší časy. Alespoň to tvrdí analytici ze švýcarské UBS, kteří titul doporučují koupit s cílovou cenou 1 030 Kč. Růstový potenciál ČEZu je dle mého názoru neodiskutovatelný, stabilní dividenda, budoucí růst ceny elektřiny a kvalitní fundamentální údaje dělají ze společnosti základ každého investičního portfolia. V uplynulém týdnu akcie společnosti posílily o 0,62 % a páteční závěr ukazoval hodnotu 825,50 Kč za akcii.

CETV nadále pod tlakem
Akcie společnosti CETV ztratily v minulých týdnech půdu pod nohama a začaly se propadat níže a níže. Momentálně našly svou oporu na hodnotě blízké 310 Kč. Společnost působí na trzích střední a východní Evropy, kde vlastní několik televizních stanic. Mimo jiné, do portfolia televizních stanic patří také tuzemská Nova či slovenská Markíza. Po negativních zprávách z minulých týdnů se ke slovu přihlásili analytici Goldman Sachs, kteří tahají za záchrannou brzdu a budoucnost nemalují v úplně temných barvách. Analytici věří v postupné oživení trhů, na kterých společnost působí a v postupné zvyšování zisků. Společnost v minulých dnech obměnila management skupiny TV Nova a na místo ředitele dosadila Jana Andrušku, který pro společnost v minulosti pracoval jako externí právní poradce. V minulých dnech se médii prohnala zpráva, že TV Nova nasadí v hlavním vysílacím čase těžký kalibr. Měla by jím být turecká telenovela Tisíc a jedna noc a dle některých médií spustila doslova masové šílenství. Naposledy seriál zabodoval v sousedním Slovensku, předtím byl velmi úspěšný na balkánském trhu. TV Nova bude tuto telenovelu vysílat pětkrát v týdnu a první díl diváky čeká již v pondělí 7.2. Distribuční a producentská společnost MediaPro Entertainment, kterou CETV koupila v loňském roce, uspěla s prodejem jiné telenovely. Byla natočena v Rumunsku, jmenuje se Ve jménu cti (In the Name of Honor) a prodána byla ve všech zemích Latinské Ameriky, USA a také v některých francouzsky mluvících zemích Afriky. Akcie společnosti v uplynulém týdnu zůstaly nadále pod prodejním tlakem, na burze RM-Systém oslabily o 2,15 % a zakončily týden na 327 Kč.

Celkově v 5. týdnu roku 2011 index RM posílil o 1,45 %. V úvodu týdne činila jeho hodnota 2 509,71 bodů, při pátečním závěru pak 2 545,98 bodů. Minimální hodnoty bylo dosaženo v pondělí, kdy index dosahoval 2 469,33 bodů. Maximální hodnoty bylo naopak dosaženo ve středu, kdy se hodnota indexu RM pohybovala u hodnoty 2 564,09 bodů. Objem obchodů byl ve srovnání s minulým týdnem téměř totožný, když se průměrně zobchodovaly akcie za 36,04 miliónů Kč za den a v minulém týdnu to bylo 38,37 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy