RM-SYSTÉM»Události»Nokii čekají těžké časy. Ztrácí tržní podíl a klesá i ziskovost

Nokii čekají těžké časy. Ztrácí tržní podíl a klesá i ziskovost

28.01.2011 11:16
Zisk Nokie se proti konci roku 2009 snížil o víc než pětinu. Finský výrobce mobilů má v únoru ohlásit novou strategii.

Nokia prohrává boj s populárním iPhonem i mobily postavenými na systému Android a na jejích výsledcích je to znát. Firma, která je celé poslední desetiletí největším výrobcem mobilních telefonů, v posledním čtvrtletí roku 2010 dosáhla čistého zisku 745 milionů eur (18 miliard korun), což představuje meziroční pokles o 21 procent.

Provozní zisk se podle včera zveřejněných výsledků propadl ještě výrazněji - ve srovnání s koncem roku 2009 o jednu čtvrtinu. Za výrobky a služby všech divizí Nokie zákazníci v posledních třech měsících roku zahrnujících silné vánoční prodeje zaplatili 12,7 miliardy eur (380 miliard korun), což představuje šestiprocentní nárůst.

Vzrostl i počet prodaných zařízení, Nokia nárůst odhaduje na 13 procent. Celkově sice výsledky finské firmy překonaly očekávání trhu, její akcie se však přesto po oznámení výsledků propadly o citelných 8,7 %. Do konce obchodování však akcie většinu ztrát vymazaly.

Nokia má na své vyzyvatele v počtu prodaných mobilů stále velký náskok a vede i v ostře sledované kategorii chytrých telefonů. Co je tedy špatně? Hlavním problémem je marže. Ta dlouhodobě klesá a je hluboko pod úrovní běžnou u firmy Apple, jejíž zisk z jednoho iPhonu překračuje 50 procent ceny. Toto čtvrtletí by divize mobilů Nokie zajišťující dvě třetiny zisku celé firmy měla dosáhnout ziskovosti mezi sedmi a deseti procenty oproti současným 11,3 procenta a 15,4 % v roce 2009.

Nebezpečím pro budoucnost Nokie je eroze jejího tržního podílu v segmentu chytrých telefonů, kde ještě loni v dubnu ovládala polovinu trhu. Nyní má logo Nokie jen 31 procent. Zákazníci totiž čím dál častěji sahají po přístrojích se systémem Android od Googlu, který je od počátku uzpůsoben pro ovládání pohybem prstu po displeji. Android je pro výrobce k dispozici zdarma, takže na trhu je široká škála modelů, od levných prodávaných pod značkou mobilního operátora po špičkové přístroje s cenou přesahující 10 tisíc korun, které se v mnoha parametrech mohou rovnat dražším iPhonům od Applu. Nokia se na čistě dotykové ovládání přeorientovala pozdě, a i nyní je její nabídka poměrně chudá.

Akcionáři Nokie si problémy uvědomují a loni sáhli k bezprecedentnímu kroku: do pozice generálního ředitele firmy poprvé dosadili cizince, Kanaďana Stephena Elopa, který získal ostruhy u Microsoftu. Elop poslední výsledky své firmy označil za solidní, ale pokračoval kritičtěji: "Nokia čelí významným výzvám týkajícím se konkurenceschopnosti a výkonu. Stručně řečeno, průmysl se změnil a nyní nastala doba, kdy se Nokia musí měnit rychleji."

Z dalších slov lze dedukovat chystanou změnu strategie. "Nokia musí soutěžit v každém Żekosystému® zvlášť. Vedle toho, že naše přístroje musí poskytovat skvělý zážitek, je nezbytné vybudovat či iniciovat vznik konkurenceschopného ekosystému, případně se k některému připojit." Pokud termín "ekosystém" nahradíme zavedenějším termínem platforma, lze ze zmínky o "připojení se" odvodit, že Nokia se nemusí výhradně orientovat na své systémy Symbian a MeeGo. Nejpravděpodobnější variantou by v takovém případě bylo využití nového systému Windows Phone od Microsoftu. Mobily s Windows Phone zatím velký úspěch nemají, ale spojení softwarového gigantu Microsoft se stále ještě "mobilní jedničkou" Nokií by vyhlídky nového systému citelně vylepšilo.

Do oznámení nové strategie 11. února, lze o budoucí orientaci jen spekulovat. Co si od ní vedení slibuje, je však už známo. "Zaručujeme se za to, že nám nová strategie dá možnost znovu začít na trzích, jako jsou USA a na dalších, kde jsme dosud nebyli přítomni," řekl Elop.

745 milionů eur
čistý zisk Nokie za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Ve stejném období roku 2009 však Nokia svým akcionářům vydělala o 21 procent víc

31 procent
takový je podíl Nokie na trhu s chytrými telefony. V tomto segmentu finský výrobce vyklízí pole především ve prospěch Androidu.

Je nezbytné vybudovat či iniciovat vznik konkurence-schopného ekosystému, případně se k některému připojit.
Stephen Elop, generální ředitel Nokie


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy