RM-SYSTÉM»Události»Tatra se po letech vrátila k provoznímu zisku

Tatra se po letech vrátila k provoznímu zisku

06.01.2011 09:56
Hospodaření výrobce nákladních vozidel Tatra se v loňském roce výrazně zlepšilo. Ztráta podle šéfa firmy Ronalda Adamse výrazně poklesla a provozní zisk EBITDA je dokonce kladný. Firmě se tak vyplácí vyrábět.

Pokud poptávka po tatrovkách poroste, mohla by firma v druhém pololetí přijmout přes 200 lidí.

"Za rok 2010 očekáváme čistou ztrátu dosahující nízké částky, avšak dobrý výsledek EBITDA v pozitivních hodnotách. Ve srovnání s roky 2008 a 2009 je to absolutní obrat," uvedl Adams. Konkrétní údaje zatím firma nezveřejnila.Přitom ještě v prvním pololetí nebyl auditor schopen dát výrok k předloňské účetní uzávěrce. Firma procházela restrukturalizací a další existence firmy, kterou tvrdě zasáhla finanční krize, byla možná jen díky podpoře financujících bank. Těm firma nakonec zastavila celý podnik.

Úvěry ale Tatra dokázala splácet i během ztrátových období a celkovou zadluženost v posledních letech postupně snižovala, i díky prodeji majetku a snížení základního kapitálu.Tatra loni vyrobila o desetinu více vozů než v roce 2009, celkem 1082 oproti 995. Letos plánují prodej kolem 1300 vozů. I tento plán je jen polovinou toho, co firma za rok prodala před nástupem krize v roce 2007. Podle Adamse poptávka zůstává slabá kvůli špatné kondici stavebnictví a menším investicím do armád kvůli napjatým státním rozpočtům.Pokud poptávka poroste, jak automobilka předpokládá, mohla by v druhé polovině roku přijmout nejméně 200 nových pracovníků. V současné době firma zaměstnává 2428 lidí. Před krizí ale v automobilce pracovalo dvakrát tolik lidí.

Loni Tatra vyvezla nejvíce vozů do Indie a Ruska, nové trhy hledá hlavně v zemích s rozvinutým těžařským průmyslem. Například v severní Africe a na Blízkém východě. Tatra chce nyní dál pokračovat v restrukturalizaci. Chce co nejvíce nevyužívaných kapacit nabídnout dalším firmám. I náklady na vyráběné vozy by měly ještě klesnout, a to díky užší spolupráci s partnery.

Společný vývoj má například s americkým výrobcem nákladních vozů Navistar. Probíhá i spolupráce s nizozemským výrobcem DAF, který terénní nákladní vozy nenabízí. Podle informací HN je již připraven první prototyp s nizozemskou karoserií a českým podvozkem.Výroba 1082 vozů loni vyrobila Tatra. Je to o desetinu více než v roce 2009. Před třemi roky ale byla výroba téměř třikrát vyšší.

7.1.2011, Hospodářské noviny, Roman Šitner


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy