RM-SYSTÉM»Události»Metrostav zaplatil kvůli propadu Blanky už 9,5 milionu

Metrostav zaplatil kvůli propadu Blanky už 9,5 milionu

04.01.2011 09:31
Společnost Metrostav, která staví pražský tunelový komplex Blanka, zaplatila Praze kvůli loňskému propadu na stavbě už asi 9,56 milionu korun. Včera to potvrdil ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Toman.

Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka firma uznala všechny požadavky města. Praha požadovala 9,56 milionu korun za znalecké a odborné posudky, které byly po nehodě vypracovány. Částka zahrnovala i kompenzace za poškození dobrého jména Prahy. Metrostav nejprve zaplatil asi 6,5 milionu korun, v listopadu pak podle Tomana doplatil i zbylou částku.


"Všechny požadavky jsme akceptovali, vše je nyní vyrovnané," potvrdil Polák.
Tunel Blanka se už potřetí propadl loni v červenci u ministerstva kultury v Praze 6. Zával tehdy zasypal bagristu, po několika hodinách byl zachráněn. Metrostav za to dostal pokutu také od Českého báňského úřadu (ČBÚ), činila milion korun. Podle ČBÚ firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti. Ale policie případ odložila s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Práce na stavbě tunelů, které jsou součástí vnitřního městského okruhu, pokračují. Podle Poláka se v tunelech razilo i mezi vánočními svátky a Novým rokem, firmě se tak daří dohánět zpoždění. To vzniklo tím, že stavba musela být po propadu kvůli vyšetřování zastavena. Na stavbě ještě zbývá prorazit část tunelů mezi Brusnicí a Prašným mostem. "Ve druhém čtvrtletí tohoto roku by mohlo být všechno proražené," řekl Polák. Metrostav letos plánuje všechny tubusy obložit konečnou obezdívkou a zasypat otevřené stavební jámy, které jsou například na Letné a na Prašném mostě. Vybudovány by letos měly být také podzemní garáže na Letné, ve druhé polovině roku se chystá oprava tramvajové trati na Letné a v Badeniho ulici. Tunelový komplex by měl být otevřen v prosinci roku 2012.


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy