RM-SYSTÉM»Události»Burza RM-SYSTÉM směřuje vzhůru

Burza RM-SYSTÉM směřuje vzhůru

10.12.2010 18:00
Jestliže jsem v minulém týdnu psal o tom, že k dubnové hodnotě má index RM ještě daleko, tak po tomto týdnu k ní má opět o kousek blíže. Ne, že by se pohnul nějak dramaticky, ale v našem oddíle říkáme, že nemusí pršet, stačí když kape. Tituly, které byly v minulosti miláčkem investorského publika a na které se v posledním roce zapomínalo, se před vánočními svátky probudily a postaraly se o mírný růst indexu v uplynulém týdnu. Nejvíce se na tomto růstu podílela těžařská společnost New World Resources a bankovní instituce Erste banka, které patří mezi tituly s největší váhou v indexu RM. Směrem nahoru tlačily index také akcie textilní společnosti Pegas Nonwovens či developerské firmy ECM Real Estate Investments.

Indikací, kterou se mohla v uplynulém týdnu burza RM-SYSTÉM pochlubit, byla jednoznačně hodnota zobchodovaného objemu akcií, která dosáhla hodnoty 173,04 milionů Kč. Oproti minulému týdnu, kdy bylo denně zobchodováno průměrně 23,98 milionů Kč, je průměrný denní objem zobchodovaného množství ve výši 34,6 milionů Kč, výrazně vyšší. Asi není obtížné uhodnout, které dvě emise se na tomto obchodování nejvíce podílely. Pokud jste hádali, že Erste banka a NWR, pak jste uhodli naprosto přesně. Za zmíněných objemů vyrostl index burzy RM-SYSTÉM ve 49. týdnu roku 2010 o 1,16 % a zakončil jej na 2 439,80 bodech.

Soud zastavil insolvenční řízení vůči ECM Real Estate Investments
Pokud si marně lámete hlavu nad tím, jak je možné, že akcie společnosti ECM Real Estate v tomto týdnu výrazně posílily, pak Vás asi zklamu, přesně to netuším ani já. Pouze se domnívám, že hlavním důvodem nebylo pozastavené insolvenční řízení vůči společnosti. Příliš se mi totiž nezdá, že by částka 240 tisíc Kč, o kterou v daném sporu šlo, mohla výrazněji ovlivnit kurz akcie. Mnohem důležitější informací byla zpráva o dohodě představitelů společnosti s jejími věřiteli, kteří z velké většiny podpořili návrh restrukturalizačního plánu společnosti. Společnost se nadále potýká s klesající hodnotou vlastního kapitálu, hodnotou aktiv i provozního zisku, což zapříčinilo i prodej některých projektů firmy. Existuje tedy, i přes dohodu o restrukturalizačním plánu, značné riziko, že společnost nakonec v péči likvidátorů skončí. Nemalujme však čerta na zeď, v uplynulém týdnu akcie společnosti posílily o 13,63 % a zakončily jej na 101,70 Kč.
New World Resources probuzena z letargie
Konečně! Řekla si velká část investorů sázejících na růst energetického sektoru a nadělila si před Vánocemi slušný, 8,66 % vysoký kapitálový výnos. Při pohledu na růst cen uhlí na světových trzích vyvstávala otázka, kdy zabere také „domácí" společnost NWR. Jako první se této skutečnosti chopili investoři, kteří titul vytáhli až k 235 Kč a to za objemu dosahujícího bez mála 64 milionů Kč. Za změněnou náladou investorů nezůstali pozadu ani analytické sbory německé Deutsche banky, amerických Merrill Lynch či domácího Atlantiku. Všechny tři společnosti shodně doporučují titul ke koupi a přestože hned dvě zmíněné společnosti snížily cílovou cenu, zůstává titulu býčí punc. Deutsche banka cíluje 285 Kč a Atlantik FT za ročí cíl považuje 291 Kč.

S akciemi CETV jako na horské dráze
Akcionářům pěkně zamotává hlavu mediální společnost CETV. Po informacích o prodeji části akciového portfolia předsedy představenstva společnosti a zprávách o vyřazení z indexu MSCI Czech Republic, došlo k výraznému poklesu akcií společnosti. Poté, co se CETV delší dobu držela v postranním pohybu mezi 410 - 460 Kč došlo k prolomení spodní hranice (supportu) a titul se krátce ocitnul pod 350 Kč. Následoval návrat na 380 Kč a objevily se také nové informace, které však zamotají hlavy investorů ještě více. Předseda představenstva, Adrian Sarbu, totiž nejprve hovořil o optimističtějším výhledu reklamy v příštím roce, než tomu bylo v roce pomalu končícím, aby následně vypustil na trhy další balík akcií ze svého portfolia. Jasno v názorech na budoucí vývoj společnosti nemají ani analytici. Zaměstnanci Deutsche banky v tomto týdnu sice snížili cílovou cenu na 24 USD (456 Kč), ale zároveň změnili doporučení na stupeň „koupit" z předchozího „držet". Japonská Nomura se k titulu naopak vyjádřila negativně, s doporučením „redukovat" a snížila cílovou cenu z 21 USD na 19 USD (361 Kč). V tomto týdnu se k CETV vyjádřili také u JP Morgan, kde nastavili cíl na 30 USD (570 Kč) a u České spořitelny, kde věří v růst na 33 USD (627 Kč). Investorům tak zřejmě opět nezbyde nic jiného, než se spolehnout na vlastní úsudek, cit a dodržení stanoveného plánu.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy