RM-SYSTÉM»Události»Východočeská plynárenská má za první tři čtvrtletí téměř sedmkrát větší zisk

Východočeská plynárenská má za první tři čtvrtletí téměř sedmkrát větší zisk

09.12.2010 09:44
Hradec Králové - Společnost Východočeská plynárenská (VČP) za letošní první tři čtvrtletí meziročně znásobila konsolidovaný zisk na 602 miliony korun z předchozích 90 milionů korun. Zisk zvedla přesto, že tržby z prodeje zemního plynu a ostatních služeb jí klesly o desetinu na 4,9 miliardy korun. Výsledky firma oznámila na svých internetových stránkách. VČP je součástí německé energetické skupinyRWE.

Snížení tržeb firma zdůvodnila poklesem prodeje zemního plynu a snížením jeho prodejní ceny. Samotný prodej plynu do září firmě klesl o 5,3 procenta na 4958 gigawatthodin, a to kvůli odchodu zákazníků ke konkurenci a úsporám odběratelů. Naopak pozitivně se podle VČP projevilo chladnější počasí v prvních pěti měsících roku a v září.
V jednotlivých kategoriích zákazníků společnost pocítila největší snížení odběrů plynu u velkoodběratelů, a to o 31 procent. Střední odběratelé snížili nákup plynu o desetinu. Naopak domácnosti spotřebu zvedly o 12 procent.
Celkový počet zákazníků VČP do září meziročně klesl o 1,3 procenta na 286 041 subjektů. VČP ztrácela klienty ve všech kategoriích, tedy i u domácností. Nejvíce odešlo velkoodběratelů, kde byl pokles o 38 procent na 109 subjektů. VČP od 1. ledna 2007 převedla distribuci plynu včetně příslušného majetku do dceřiné společnosti VČP Net. Vlastní obchod s plynem zůstal ve VČP, která měla ve třetím čtvrtletí přes 70 zaměstnanců.
Loni měla VČP při tržbách 7,81 miliardy korun zisk 742 miliony korun, který dala na dividendy akcionářům. Po skupině RWE s podílem 66,57 procenta je druhým největším akcionářem VČP společnost SPP Bohemia s asi 19 procenty. Slovenský plynárenský průmysl drží deset procent akcií.

Jičínský deník, (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy