RM-SYSTÉM»Události»Orco dál rozprodává svůj majetek

Orco dál rozprodává svůj majetek

09.12.2010 09:32
Developerská společnost inkasovala za prodej téměř 31 milionů eur. Vysočanský komplex ocenilo Orco o milion eur výš než ho prodalo.

Zadlužená developerská skupina Orco Property Group pokračuje v rozprodávání svého majetku. Včera oznámila, že prodejem tří nemovitostí v Praze získala 30,7 milionu eur. Podle analytika Komerční banky Miroslava Adamkoviče byl ale tento prodej pro Orco vlastně ztrátový.

Kancelářský komplex Vysočanská brána totiž Orco prodalo firmě Skanska Property za 20 milionů eur, tedy o 1,16 milionu levněji, než na kolik ho sama ocenila. Ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí tak bude Orco evidovat tento prodej jako ztrátu. "Absolutní částka, kterou Orco získalo tímto prodejem, je sice nižší než ocenění nemovitosti, díky restrukturalizaci dluhu je ale čistá hodnota této transakce nakonec o více než milion euro vyšší," reaguje obchodní ředitel developerské skupiny Orco Aleš Vobruba. Zda se restrukturalizace dluhu týkala závazků Orco vůči firmě Skanska, která byla při stavbě dodavatelem, ale odmítl komentovat.

Vedle vysočanského komplexu získala Skanska od Orca za 8,1 milionu eur i pozemky v oblasti Bubny o celkové rozloze 10 tisíc metrů čtverečních. Tato oblast je určena k výstavbě komerčních nemovitostí a byla součástí celkem 25 hektarů, které v Bubnech Orco vlastní. Zda firma měla při tomto prodeji ztrátu, nelze zjistit, protože podle Adamkoviče neměla na tyto pozemky ocenění.

Orco prodalo i kancelářský komplex Jeremiášova office building na Praze 5, za který inkasovalo od firmy JAMP 2,6 milionu eur. Na zhruba stejnou sumu ho Orco ocenilo i koncem minulého roku.

Podle analytiků nebylo oznámení o prodeji pražských nemovitostí žádnou překvapivou zprávou. Orco ostatně již na konci minulého měsíce oznámilo, že má pro letošní poslední čtvrtletí rozjednány prodeje aktiv v hodnotě 23 milionů .

Generální ředitel podniku Jean-Francois Ott tehdy mj. ohlásil, že firma prodá své kancelářské prostory ve Vysočanech a bytový projekt v Jeremiášově ulici. Novinkou je tak pouze prodej severovýchodní části bubenského komplexu. Podle analytika společnosti Atlantik FT Pavla Rysky se ale podobný krok dal předpokládat. "Bubenský projekt je finančně obrovsky náročný, investice do něj se mají pohybovat v desítkách miliard korun a proto se čekalo, že firma některé jeho části rozprodá," říká analytik společnosti Atlantik FT Pavel Ryska. "Pro Orco samotné by to bylo příliš velké sousto," tvrdí. Podle Adamkoviče použije Orco utržené miliony na investice do nových projektů i na splátku svého dluhu. Značné množství peněz bude muset vložit do projektu obytného mrakodrapu Zlota 44 ve Varšavě. "Podle mých propočtů investovalo Orco do této stavby doposud mezi 40 až 50 miliony eur a dokončená je asi polovina projektu. Bude tedy zapotřebí dalších investic," říká Adamkovič. Akcie Orco si včera na pražské burze polepšily o 1,6 % na 188 Kč.

Příjmy z prodeje

30,7 milionu eur
Tolik vynesl firmě Orco prodej nemovitostí celkem.

Jednotlivé prodeje (v mil. eur)
Vysočanská brána20,0
North East Corner8,1
Jeremiášova office building2,6

PRODÁNO
Kancelářský komplex Vysočanská brána vynesl nejvíce, Skanska Property za něj zaplatila 20 milionů eur.

8.12.2010, Petr Kain, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy