RM-SYSTÉM»Události»Index burzy RM-SYSTÉM zažil úspěšný týden

Index burzy RM-SYSTÉM zažil úspěšný týden

06.12.2010 11:00
V minulém týdnu se jako mávnutím kouzelného proutku zapomnělo na nejvíce diskutované problémy z posledních dvou týdnů a většina světových trhů, podpořena pozitivními zprávami z makroekonomické oblasti, odrazila rostoucí sílu investorů – medvědů. Býci se tak opět dostali na nějakou chvíli ke kormidlu a pomohli vytáhnout klesající indexy směrem nahoru. I přes páteční zklamání z amerického trhu práce týkající se tvorby nových pracovních míst, patřil uplynulý týden k těm nejpovedenějším. Zatímco však americké indexy atakují maximální hodnoty z dubna tohoto roku, index RM má ke své dubnové hodnotě ještě hodně daleko. Nic to ale nemění na tom, že uplynulý týden byl povedený také pro obchodníky na burze RM-SYSTÉM, kteří svými nákupy způsobili růst indexu RM o více než 3 %.

Druhá polovina týdne nebyla významná pouze rostoucími cenami akcií, ale také zvýšeným objemem obchodů. Po slabším úvodu týdne, který z hlediska zobchodovaných objemů dosáhnul silně podprůměrných hodnot, přineslo čtvrteční a páteční obchodování zvýšenou likviditu a průměrný denní objem obchodů se tak příliš neodlišoval od hodnot z uplynulých týdnů. Jeho hodnota činila 23,98 milionů Kč. Vyrostla převážná část akcií zařazených do segmentu EasyClick. Nejvíce se peněžní prostředky zhodnotily akcionářům společností Volkswagen, Fortuna a Komerční banka, které shodně dosáhly výnosu přesahujícího 6 %. Slavit naopak nemohli držitelé akcií Jihočeských papíren Větřní, Orco Property Group či Tatra. Index burzy RM-SYSTÉM ve 48. týdnu roku 2010 posílil o 3,08 % a zakončil obchodní týden na 2 404,66 bodech.

Událostí týdne byla neúspěšná nabídka NWR na převzetí polského dolu Bogdanka
O minimálních šancích společnosti NWR na získání polského dolu Bogdanka jsem psal již v minulém měsíci. 29. listopadu nabídka na převzetí společnosti definitivně vypršela a překvapení se nekonalo. Těžební společnost New World Resources v úterý oznámila, že se jí nepodařilo získat zamýšlených 75 % akcií společnosti, tudíž byla nabídka neúspěšná. Zároveň společnost oznámila, že se nechystá podat na Bogdanku novou nabídku a spíše se zaměří na projekty Morcinek a Debiensko, případně bude pokračovat v průzkumu investičních příležitostí v Polsku a na Ukrajině. Již dříve se o potenciálních cílech hovořilo v souvislosti se společností JSW či koksovnou Victoria. Neúspěch nabídky se všeobecně očekával, obavou investorů byla pouze možnost zvýšení nabídky a případné ředění akcií novou emisí. Po opadnutí těchto obav a dočasné změně v náladě investorů počaly akcie NWR růst. Páteční závěr činil 217,20 Kč a za celý týden si investoři připsali 3,92 %.

Ing. Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy