RM-SYSTÉM»Události»Soud zastavil insolvenční řízení proti ECM

Soud zastavil insolvenční řízení proti ECM

06.12.2010 09:34
Městský soud v Praze v pátek zastavil insolvenční řízení s developerskou společností ECM Real Estates Investments. Burzovní společnost pro kapitálový trh, která v listopadu insolvenční návrh podala, ho totiž vzala zpět. Akcie společnosti ECM je v Česku známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci.

Developer již dříve tvrdil, že insolvenční návrh není oprávněný. Burzovní společnost pro kapitálový trh podle něj nedoložila, že ECM není schopná plnit své závazky a že je v úpadku. Developerská firma navíc tvrdí, že ani nespadá pod pravomoc českých soudů.

Developer má totiž sídlo v Lucembursku, kde z právního hlediska provádí emise svých dluhopisů. Například v roce 2007 vydala společnost ECM dluhopisy v přepočtu v celkovém objemu 2,4 miliardy korun. Část z těchto cenných papírů byla vydána v eurech a část v korunách.

Právě s korunovými dluhopisy souvisí už zrušené insolvenční řízení, které s ECM zahájil soud počátkem listopadu. Insolvenční návrh podala Burzovní společnost pro kapitálový trh kvůli 234 tisícům korun z nezaplacených úroků z korunových dluhopisů.

Developer se totiž v říjnu rozhodl o odložení jejich splácení. Krok odůvodnil pokračujícím jednáním o restrukturalizačním plánu firmy. ECM tedy byla podle mínění Burzovní společnosti v prodlení. Podle dřívějšího ECM vyjádření šlo ale jen o snahu urychlit restrukturalizaci.

Ani nové zprávy ale nezastavily další pokles akcií ECM, které se obchodují na pražské burze. V pátek uzavřely na ceně 86,44 koruny za akcii a oproti minulému dni ztratily 1,48 %. Důvodem pokračujícího poklesu jsou především špatné hospodářské výsledky a obavy trhu o přežití firmy. Od začátku října se cena akcie ECM propadla téměř o čtyřicet procent.

6.12.2010, Hospodářské noviny, čtk


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy