RM-SYSTÉM»Události»Pegas Nonwovens zvýšil zisk o třetinu

Pegas Nonwovens zvýšil zisk o třetinu

26.11.2010 08:54
Textilní skupina Pegas Nonwovens včera příjemně překvapila svými čtvrtletními výsledky. Čistý zisk druhé největší evropské společnosti na výrobu netkaných textilií se od července do září meziročně zvýšil o 36,6 procenta na 8,2 milionu eur (asi 435 milionů korun). Analytici přitom očekávali, že se bude pohybovat kolem sedmi a půl milionu eur. Akcie společnosti reagovaly na pražské burze posílením o 1,5 procenta na hodnotu 425,90 koruny za kus.

"Výsledky byly výrazně lepší než odhady trhu, firma jich dosáhla hlavně díky rekordně vysoké produkci," říká analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič. Pegas dokázal vyrobit ve třetím čtvrtletí zhruba 18 tisíc tun materiálu, o 4,2 procenta více než za stejné období loňského roku.

Rovněž podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského výsledky společnosti pozitivně překvapily. "Je to také kvůli tomu, že se předchozí růst cen polymerů se zpožděním promítl do cen produkce v tomto kvartále," uvedl Moravanský. Ceny polymerů, které představují hlavní nákladovou položku firmy, v první polovině letošního roku výrazně stoupaly. Jejich nárůst se ale ve zvýšení cen produktů Pegasu odrazil až ve třetím čtvrtletí. Podle vyjádření Františka Řezáče, který je členem představenstva Pegasu, cena polymerů již od srpna mírně klesá. To by podle Moravanského mohlo firmě pomoci v následujícím období k ještě lepším výsledkům.

Čtyři z šesti investičních doporučení ostatně zní koupit, dva analytici radí akcii držet. "Pegas je defenzivní akcie s velice slušným dividendovým výnosem. Navíc má poměrně solidní růstový potenciál," říká Adamkovič. Zatímco v Praze se Pegas včera obchodoval za 425,90 koruny za akcii, průměrná cílová cena podle analytiků je 496 korun. Akcie by tedy mohla v průběhu příštích dvanácti měsíců posílit asi o 16,5 procenta, na pražské burze tak patří Pegas k firmám s největším potenciálem k růstu.

"Budoucí pohyb akcií bude záviset jednak na vývoji cen polymerů, důležité jsou ale rovněž inovace ve výrobě. V tomto ohledu je na tom Pegas v porovnání s konkurencí velmi dobře, to firmě umožňuje dosahovat vyšší marži," říká Adamkovič.

Příští rok by měl navíc Pegas otevřít ve Znojmě novou výrobní linku, podle firmy by měla být nejmodernější v celé Evropě. Zaměřená má být na výrobu nových technologických supertenkých textilií, na kterých společnost realizuje větší zisky. Výrobní kapacita firmy se tak podle analytika České spořitelny Radima Kramuleho zvýší asi o 30 procent.

Velkou výhodu oproti své konkurenci má Pegas i v nižších mzdových nákladech, hlavními konkurenty jsou totiž západní firmy, kde jsou platy přirozeně vyšší," říká Adamkovič. Firmě naopak ubližuje posilování české měny, neboť většina nákladů je v korunách, zatímco výnosy v eurech.

Pegas také minulý měsíc naznačil, že se chystá expandovat do zahraničí.

Založil novou dceřinou společnost Pegas Nonwovens International, která by měla realizovat investice holdingu mimo území České republiky. O žádné konkrétní investici podle vyjádření firmy nebylo dosud rozhodnuto, ale podle Moravanského už samotné založení dceřiné společnosti naznačuje, že by nějaká akvizice mohla být na spadnutí.

Podle něj bude Pegas chtít expandovat do Ruska, oblasti severní Afriky a na Střední východ. Podle Radima Kramuleho je nejperspektivnějším regionem z hlediska expanze Rusko, kde poptávka po netkaných textiliích nyní převyšuje nabídku.

3Q Results

26.11.2010, Petr Kain, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy