RM-SYSTÉM»Události»Šance NWR na převzetí Bogdanky ožívají

Šance NWR na převzetí Bogdanky ožívají

25.11.2010 14:55
Valná hromada těžební společnosti NWR včera odsouhlasila nabídku na převzetí polské firmy Bogdanka a zároveň schválila, že firma může vydat až 15 procent nových akcií v souvislosti s refinancováním celé transakce.

I když se akvizice nepodaří, akciím NWR to neublíží. Spíš je posílí. Kromě expanze se NWR soustředí i na rozšíření těžby v Česku.

Ještě před několika dny hodnotila většina analytiků šance NWR na převzetí jako mizivé. Nyní se ozývá stále více hlasů tvrdících, že by firma spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou (majoritní vlastník společnosti Economia, vydavatele HN) nakonec přece jen mohla uspět.

Analytici KBC Securities včera uvedli, že představenstvo NWR prý zvažuje možnost, že by snížilo minimální podíl získaných akcií, nutný pro realizaci akvizice na 50 procent plus jednu akcii. Původně si NWR stanovilo za cíl získat minimálně 75 procent polské společnosti.

Takový krok by výrazně usnadnil převzetí, podle analytika Jana Tomaníka ze společnosti Wood Company jsou ale tvrzení analytiků KBC přehnaná. "Podle mých informací je sice vedení NWR ochotné snížit podíl získaných akcií, rozhodně ale ne tak razantně. Myslím, že minimální hranice je kolem 60 procent," domnívá se. Podle vyjádření NWR může společnost dokonce od této podmínky zcela ustoupit.

"Toto rozhodnutí může NWR učinit kdykoli do završení celé transakce, tedy až do závěrečného vypořádání," uvádí se v prohlášení.

"Ještě před dvěma týdny jsem byl ohledně šancí NWR na převzetí totálně skeptický, teď už jí přiznávám větší pravděpodobnost úspěchu," tvrdí analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Podle něj NWR v Polsku při vyjednávání pokročila.

"Teď bude záležet na tom, zda se jí podaří rozdělit doposud jednotné polské akcionáře. Ti dali již několikrát najevo, že se jim nabízená cena 100,75 polského zlotého za akcii zdá nízká a svůj podíl za ni neprodají. Představitelé NWR oproti tomu opakovaně odmítli tuto cenu navýšit.

Podle analytiků nebude tragédií, když nakonec akcionáři Bogdanky nabídku odmítnou. "Investory by to mohlo vlastně uklidnit. Naopak, když by se NWR snažila získat peníze na akvizici vydáním nových akcií, mohlo by to být na trhu vnímáno negativně," říká Němý.

Kromě expanze se NWR, která je kótovaná v Praze, Londýně a Varšavě soustředí i na těžbu v Česku. Její dceřiná společnost OKD včera oznámila, že chce rozšířit těžbu v Dole Karviná. Pokud OKD získá všechna povolení, začne těžit nejdříve v roce 2016.

25.11.2010, Petr Kain, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.