RM-SYSTÉM»Události»Kutnohorské ČKD požádalo soud o ochranu před věřiteli

Kutnohorské ČKD požádalo soud o ochranu před věřiteli

29.10.2010 09:06
Kutná Hora - Kutnohorská strojírenská firma ČKD požádala o vyhlášení takzvaného moratoria. Po dobu tří měsíců je tak společnost, která se měsíce potýká s nemalými finančními problémy, chráněná proti věřitelům.

Kvůli nezaplaceným pohledávkám se strojírenská firma dostala do insolvenčního řízení, ale právě díky soudem vyhlášenému moratoriu je do 20. ledna příštího roku "hájená". "Někteří z našich věřitelů začali být nervózní, přestože s námi strávili posledních dvacet měsíců krize. Začali na nás tlačit, abychom než začneme investovat peníze do budoucnosti, nejprve urychleně zaplatili pohledávky, které tady mají z minulosti," konstatoval generální ředitel společnosti ČKD Kutná Hora Pavel Krenk.
Návrh na insolvenční řízení podala firma Tepelná zařízení Fík, které ČKD dluží zhruba šest milionů korun, a následně i další společnosti. "Statutu moratoria jsme se rozhodli využít právě i proto, že chceme spolupracovat na stejných podmínkách se všemi věřiteli," pokračoval Pavel Krenk.
Věřitelů jsou ale desítky. Jedním z největších jsou banky. U nich se dlužná částka pohybuje podle Krenka kolem 300 milionů korun. Ve finančních problémech se ČKD ocitlo podle Krenkova vyjádření v době celosvětové krize z týdne na týden začátkem roku 2009, kdy firmě vypadli klíčoví zákazníci z celého světa. "Dostali jsme se do hlubokých problémů a nebyli jsme schopní je řešit vlastními opatřeními. Zakázky nám spadly o padesát až šedesát procent," popsal Krenk. Od poloviny letošního roku se prý situace obrátila.
29.10.2010, Kutnohorský deník, Irena Brandejská


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy