RM-SYSTÉM»Události»Burza RM-SYSTÉM mírně vzrostla

Burza RM-SYSTÉM mírně vzrostla

22.10.2010 18:00
Dnešní komentář by mohl nést stejný nadpis jako ten minulý a jeho úvod by mohl znít rovněž v podobném duchu. Obchodování na burze RM-SYSTÉM totiž opět připomínalo jízdu na horské dráze, která věrohodně kopírovala pohyby na světových trzích. Výsledková sezóna v USA se dostala do své druhé poloviny a její zahájení se již blíží také u domácích firem. Tradiční předběžný odhad výsledků za předchozí čtvrtletí nabízí společnost Unipetrol. Poslední den obchodování s nárokem na dividendu vyhlíželi akcionáři Pegas Nonwovens, v hledání stabilní ceny pokračovaly akcie ČEZu a očekávaných zpráv ohledně polského uhelného dolu Bogdanka se dočkali akcionáři NWR.

Mezi vítěze uplynulého týdne se zařadily zejména menší emise, nejvyššího zhodnocení dosáhly akcie Jihočeských papíren Větřní, které následovala společnost McDonald´s Corporation a další zahraniční společnost obchodovaná na RM-SYSTÉMU v rámci duálního listingu - finská Nokia. Úspěšný týden za sebou mají také investoři do akcií bankovního sektoru. Domácím investorům přinesly kapitálový výnos jak akcie Erste Bank, tak i Komerční banky. Směrem níže zamířila společnost Orco Property Group, rakouská skupina pojišťoven Vienna Insurance Group (VIG) a z větších emisí se týden nepovedl akciím ČEZu či Unipetrolu. Celkově si index RM v uplynulém týdnu připsal zhodnocení ve výši 0,48 % a jeho závěrečná hodnota ve 42. týdnu roku 2010 činila 2 358,40 bodů. Průměrně byly za den zobchodovány akcie v objemu 27,75 milionů Kč.

Unipetrol očekává pokles zisku
Příští pátek, 29. října, bude petrochemická a rafinérská společnost Unipetrol vyhodnocovat vývoj svého hospodaření za třetí čtvrtletí. Již včera však uveřejnila tradiční předběžný odhad výsledků na provozní úrovni. Společnost se v důsledku sníženého rozdílu mezi cenou ropy Brent (za tuto cenu prodává) a ropy Ural (za tuto cenu nakupuje) obává poklesu rafinérských marží, na které také působí negativně posílení domácí měny vůči americkému dolaru. Pozitivně naopak vyznívá poptávka po ropných produktech, která se oproti minulému čtvrtletí zvedla o 9 %. Společnost také očekává tlak na své petrochemické marže, které bude negativně ovlivňovat marže olefinů, a plánovaná odstávka výroby etylenů, která je plánována na nadcházející čtvrtletí. Navzdory výše zmíněným ukazatelům, poklesu maloobchodního prodeje benzínu a negativnímu vývoji směnných kurzů české koruny vůči americkému dolaru i evropské měně očekává představenstvo společnosti dosažení zisku na provozní úrovni. Hodnota ukazatele provozního zisku by však měla být nižší, než tomu bylo v předchozím čtvrtletí. Analytici také spočítali, jaký dopad na cenu akcií Unipetrolu bude mít chystaný prodej emisních povolenek, kterým se snaží vládní garnitura zachránit své „chybné" rozhodnutí z minulých měsíců. Analytické odhady hovoří o dopadu na cenu akcie ve výši 2 Kč. Akcie společnosti uzavřely obchodování na 190,90 Kč.

Pegas Nonwovens dnes naposledy s nárokem na dividendu
Pro investory do akcií Pegas Nonwovens byl pátek posledním dnem obchodování, ve kterém mohli ještě nakoupit akcie společnosti s nárokem na dividendu. Představenstvo společnosti schválilo 10.9.2010 výplatu podílu na zisku akcionářům společnosti ve formě dividendy. Dle rozhodnutí valné hromady činila výše dividendy 0,95 EUR a nárok na ni měl akcionář, který akcie společnosti nakoupil nejpozději 22.10.2010, tedy dnes. Dividendový výnos akcií Pegas Nonwovens tak činí přibližně 5,3 % a výplata bude zahájena 29.10.2010. V tomto týdnu společnost vydala tiskovou zprávu, ve které oznámila založení dceřiné společnosti se sídlem na území České republiky a základním kapitálem ve výši 200 000 Kč. Dceřiná společnost se do obchodního rejstříku zaregistrovala jako Pegas Nonwovens International s.r.o. a jejím cílem bude vyhledávat příležitosti pro zahraniční investice a akvizice. Kurzová reakce na tuto zprávu byla neutrální také proto, že analytická obec se v poslední době zaměřuje zejména na problémy a příležitosti ostatních společností obchodovaných na našich trzích. Závěrečná hodnota akcií společnosti činila 439,90 Kč.

New World Resources Bogdanku s největší pravděpodobností nezíská
V uplynulých dnech se v médiích rozebíral chystaný krok představenstva NWR - zamýšlená koupě polského dolu Bogdanka. Na začátku týdne utnul jakékoli spekulace o nabídnuté ceně za Bogdanku finanční ředitel společnosti NWR Marek Jelínek, který jednoznačně zavrhl jakékoli zvyšování nabídnuté ceny. Představenstvo Bogdanky spolu s polskými penzijními fondy, které mají v podniku významný podíl, deklarovaly, že na nabídku nepřistoupí. Nabídka bude trvat až do 29. listopadu, přesto lze s největší pravděpodobností očekávat, že NWR polský důl nakonec nezíská. Společnost NWR by nabídku uplatnila v případě, že na ni bude reagovat alespoň 75 % držitelů akcií Bogdanky. Kromě těchto informací byla zveřejněna ještě čísla o cenách prodejů koksovatelného uhlí a koksu pro nadcházející čtvrtletí. Ceny koksovatelného uhlí, které NWR z 80 % fixuje na celý rok, jsou pro nadcházející čtvrtletí dohodnuty na 154 EUR za tunu a ceny koksu jsou dohodnuty na 331 EUR za tunu. V obou případech došlo k poklesu ceny oproti předchozímu čtvrtletí, ceny koksovatelného uhlí poklesly přibližně o 3 % a ceny koksu o 9 %. Zároveň společnost potvrdila výhled prodejů svých produktů na rok 2010. Akcie společnosti uzavřely týden na hodnotě 219 Kč.

Ing. Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy