RM-SYSTÉM»Události»Metrostav před propadem Blanky podcenil prevenci

Metrostav před propadem Blanky podcenil prevenci

19.10.2010 13:34
Metrostav před červencovým propadem pražského tunelu Blanka podcenil prevenci a neudělal dost pro zajištění bezpečnosti.Uvedl to včera Český báňský úřad (ČBÚ), který potvrdil, že stavební společnosti za pochybení udělil milionovou pokutu. O pokutě informovala již v pátek sama firma, úřad to tehdy komentovat nechtěl s odůvodněním, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci.

Za nehodou bylo podle ČBÚ víc faktorů. "Příčinou propadu nadloží bylo prolomení primární výztuže. Při hodnocení důvodů tohoto propadu nelze jednoznačně stanovit jedinou příčinu," uvedl ČBÚ v tiskové zprávě. Podle Dušana Havla z báňského úřadu Metrostav neudělal včas potřebná preventivní opatření a nezajistil bezpečnost provozu při prorážení tunelu.
Chyba byla prý hlavně v tom, že výstavba primárního ostění severního tunelu v místě propadu nebyla "plně v souladu s projektovou dokumentací". Ve shodě s projektem nebyly podle úřadu ani některé další úkony. "Bylo nám vyčítáno, že jsme postupovali rychleji, než povolují technologické postupy," komentoval již v pátek závěry úřadu mluvčí Metrostavu František Polák. Pochybení se podle něj týkalo bourání podpěr.
ČBÚ píše mimo jiné i to, že Metrostav neseznámil zaměstnance se všemi změnami provozní dokumentace. Kromě toho bylo chybou i to, že na uvedeném pracovišti pracoval jen jeden člověk, ačkoli to tak být nemá. "Ten předák, co obsluhoval bagr, byl sám, a měli tam být aspoň dva," řekl Havel.
Eventuálně podle něj mělo být v technologickém postupu nebo provozní dokumentaci stanoveno, za jakých podmínek tam být sám může. V tomto případě však pochybení nemá přímou příčinnou souvislost s propadem tunelu, uvedl.
Tunel Blanka se během stavby propadl už třikrát.

19.10.2010, Lidové noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy