RM-SYSTÉM»Události»Burza RM-SYSTÉM mírně vzrostla

Burza RM-SYSTÉM mírně vzrostla

24.09.2010 18:00
Index RM odrážející vývoj české burzy RM-SYSTÉM v uplynulém týdnu mírně povyrostl. Svým vývojem od začátku září však výrazně zaostává za důležitými světovými indexy. Celosvětově nejsledovanější index S&P 500 od začátku září posílil přibližně o 9 %, zatímco index RM 0,74 % ztratil. Důležitých firemních zpráv vztahujících se k titulům obchodovaným na RM-SYSTÉMU bylo tento týden poskrovnu. Nových doporučení a upravených cílových cen se dočkaly akcie Unipetrolu a Central European Media.

Nejpalčivějším problémem, se kterým se však potýkají burzy celého světa, je likvidita. Burza RM-SYSTÉM v uplynulém týdnu zaznamenala objem obchodů ve výši 82,56 milionů Kč, což je průměrně 16,51 milionů Kč na den. V porovnání s minulým týdnem je tak průměrná denní hodnota téměř poloviční (16,51 milionů Kč vs. 32,87 milionů Kč). Otevírací hodnota indexu RM činila 2324,41 bodů, závěrečný kurz činil 2.332,99 bodů. Burza RM-SYSTÉM tak v 38. týdnu roku 2010 posílila o 0,37 %.

U ČEZu se znovu otevřela debata o porušování hospodářské soutěže
Suverénně největší porci zpráv museli investoři strávit u domácího energetického giganta, společnosti ČEZ. Údajná kartelová dohoda narušující řádnou hospodářskou soutěž se stala námětem článku známého amerického deníku Financial Times, který přinesl informaci o tom, že má k dispozici kopii psané dohody zástupců tří energetických skupin o rozdělení trhu. Kauza se týká společností ČEZ, J&T Finance Group a německé EnBW. Pokud by se tyto spekulace, které představitelé zmíněných společností odmítají, potvrdila, pak může Evropská komise uložit pokutu dosahující 10 % obratu, což by v případě ČEZu představovalo 18 miliard Kč. ČEZ podle odhadů analytiků v tomto roce zaznamená pokles čistého zisku na úroveň roku 2008, kdy dosáhl čistého zisku 47 miliard Kč (87 Kč na akcii). Případná pokuta by tedy snížila čistý zisk na 29 miliard Kč (54 Kč na akcii). Velice živým tématem poslední doby je také růst ceny elektřiny v důsledku poskytnutých dotací na šetrnou výrobu energie prostřednictvím solárních panelů. Jak již bylo zmíněno dříve, v důsledku státní politiky dotací zelené energii by mělo dojít v letošním roce k nárůstu ceny elektřiny pro domácnosti a podniky. Vyšší cena elektřiny zřejmě sníží poptávku po elektřině, což by vyšší cenu elektřiny vykompenzovalo a dopad na zisk ČEZu by tak byl neutrální. Ceny kontraktů na dodávku elektřiny obchodovaných na německé energetické burze jsou stále na nízkých úrovních, když například cena pro rok 2011 je o 2 EUR níže, než byla v loňském roce (49,65 EUR vs. 52 EUR). 90 % kapacity má již ČEZ předprodáno za hodnotu 52 EUR. Velmi nízko je také cena elektřiny pro rok 2012, která se pohybuje na úrovni 52 EUR. Pro rok 2012 má ČEZ předprodáno zatím 32 % produkce, a to za cenu odpovídající 53 EUR. Kromě zpráv o cenách elektřiny bylo také představenstvem společnosti ohlášeno ustoupení od projektu jaderné elektrárny v Rumunsku. ČEZ se chce zaměřit na podnikání v domácích podmínkách, přičemž se chystá rozšířit výrobní kapacity Temelína a Dukovan. Akcie ČEZu v tomto týdnu oslabily o 1,21 % a uzavíraly na hodnotě 824,90 Kč.

Bankovní pravidla Basel III zisky tuzemských bank neohrozí
V posledním období se také často skloňuje téma bankovní regulace a nová pravidla Basel III, která by pro některé banky mohla znamenat vyšší nákladovou stránku. V souvislosti s tímto tématem se pozitivně ukazuje konzervativnost obou bankovních titulů obchodovaných na domácí burze, které svou hodnotou kapitálové přiměřenosti plní pravidla Basel III, jež budou muset banky splnit do roku 2019, již nyní. Banky obchodované na našem trhu předvedly smíšené obchodování. Zatímco Komerční banka od začátku týdne ztratila 0,12 %, Erste Bank posílila o 2,29 %.

Akcie Central European Media opět pokrývají analytici Goldman Sachs
Analytici Goldman Sachs začali znovu pokrývat mediální společnost CETV, jejíž vlajkovou lodí je TV Nova. Společnost po vyhlášení srpnových hospodářských výsledků snížila odhad zisků pro zbytek roku a odhadla pokles poptávky po reklamě. Zdá se, že by pokles poptávky nemusel být až tak markantní. Šéf TV Nova David Stogel totiž uvedl, že se v posledních měsících zvyšuje poptávka po inzerci v televizi. Zároveň dodal, že z důvodu omezeného prostoru rostou ceny inzerce. Titulu by v nadcházejícím období mohl pomoci také oslabující dolar, který v minulosti titulu do karet nehrál. V aktuálním čtvrtletí však dolar nabral vůči evropským měnám zcela opačný kurz a oslabuje. Akcie CETV v uplynulém týdnu posílily o 2,29 %, když páteční závěrečná hodnota činila 442,10 Kč.

Unipetrol je dle některých analytiků již předražený
Na adresu akcií Unipetrolu se v uplynulém týdnu vyjádřili analytici dvou společností. Jejich doprovodný komentář vyznívá podobně. Analytici BH Securities v minulých dnech snížili 12-ti měsíční cílovou cenu společnosti na 170 Kč, což ve svém doprovodném komentáři zdůvodnili klesajícími rafinérskými maržemi a nejistým budoucím výhledem globální ekonomiky. Oba tyto důvody spolu s plánovanou odstávkou produkce v roce 2011 mohou dle analytiků zapříčinit pokles zisků společnosti. Na adresu Unipetrolu se vyjádřili také analytici České spořitelny, podle kterých je tento titul oproti regionální konkurenci relativně drahý, což dokládá ukazatel čistého zisku na akcii (P/E), který má hodnotu 38,5 (regionální konkurence má průměrnou hodnotu 10,4). Akcie Unipetrolu v uplynulém týdnu oslabily o 2,64 %.

Ing. Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy