RM-SYSTÉM»Události»Tatra bude opět propouštět, odejít mají stovky lidí

Tatra bude opět propouštět, odejít mají stovky lidí

23.09.2010 12:07
Hrozba dalších výpovědí leží nad zaměstnanci Tatra Kopřivnice. Vedení přiznalo, že propuštěno může být až 180 lidí, nicméně mezi tatrováky kolují informace o až 500 zaměstnancích.

Tatra bude propouštět, odejít mají stovky lidí "V průběhu čtvrtého čtvrtletí dostane výpověď více než 100 lidí, přesná čísla ale stále nemáme," poukázal a dodal, že počty propuštěných by neměly přesáhnout 180. "Zcela propuštěno bude asi 25 až 30 zaměstnanců, zbytek dostane od nás příslib, že je opět v budoucnu zaměstnáme," řekl šéf automobilky.

Příslib, ale ne písemně

Podobnou zkušenost učinila společnost už loni, kdy do takzvaného depozitu poslala zhruba 400 lidí. Propustila je a za pár týdnů jim písemně slíbila práci za podmínek, za kterých odcházeli. Nyní by ale měla být praxe odlišná. "Žádný písemný příslib už dávat nebudeme," tvrdil Adams. Podle personálního ředitele Tatry Libora Bartoně budou výpovědi rozdávány z organizačních důvodů. "Z toho člověka se stane normálně nezaměstnaný a zaeviduje se na úřadu práce. K 1. září měla Tatra 2450 zaměstnanců. Kolik jich bude mít na konci roku, dosud nevědí ani odbory.
"Zatím žádná čísla nemáme, zrovna dnes večer budeme s vedením firmy jednat," sdělil Právu ve středu odpoledne předseda tatrováckých odborů Pavel Baroň. Přiznal, že odboráři s propouštěním nyní nesouhlasili. "Ale management má bohužel jiný názor."
Kdy by mělo být o počtech výpovědí jasno, Baroň neví. Prý snad do týdne.
Jak se Právu podařilo zjistit, mezi zaměstnanci Tatry to pomalu vře. Výpověď má prý dostat spousta lidí. "Je to mazec! Někteří mají jít do depozitu a zbytek natvrdo ven. Od pondělí už si ti, co půjdou do depozitu od 1. října, vybírají dovolenou. A co jsem slyšel, tak třeba výrobní technici se mají v depozitu prostřídat po dvou měsících," prozradil jeden ze zaměstnanců automobilky.
Adamsovi je jedno, jakým způsobem se počty lidí sníží. "Uděláme to tak, aby to bylo zákonnou formou a aby s tím souhlasily odbory," ujistil. Sám prý před rokem navrhoval, aby všichni pracovali v Tatře jen za 80 procent mzdy. "To období trvalo dost dlouho, a pak mi bylo řečeno, že spoustě lidí se to nelíbí. Proto si nemyslím, že namísto propouštění budeme nechávat lidi doma a platit jim jen 60 nebo 80 procent z platu," prohlásil generální ředitel automobilky.
Tatru přes dvojici firem, Tatra Holdings a Black River, vlastní indická společnost Vectra, americký byznysmen Sam Eyde, belgická investiční společnost KBC Private Equity a firma Meadow Hill Investments ovládaná předsedou představenstva Adamsem. Za poslední dva roky vykázala automobilka ztrátu přibližně 1,3 miliardy korun.

23.9.2010, Pavel Karban, Právo


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy