RM-SYSTÉM»Události»Developer ECM více než zdvojnásobil ztrátu

Developer ECM více než zdvojnásobil ztrátu

26.08.2010 10:05
Hodnota portfolia nemovitostí předlužené společnosti dále klesá. Kvůli dluhům musela firma prodat atraktivní projekty na Pankráci.

Developerská společnost ECM Real Estate Investments, která v rámci rozsáhlého projektu City Pankrác vystavěla v Praze nejvyšší budovu v Česku City Tower (109 metrů), se během prvních šesti měsíců roku propadla do ztráty 41,15 milionu eur (více než miliarda korun). Proti loňskému roku tak firma svou ztrátu více než zdvojnásobila a vlastní kapitál ECM se tak dokonce propadl do záporných hodnot.

Stejně jako její konkurent z pražské burzy, developerská společnost Orco Property Group i další podniky z odvětví, doplatila ECM na pokles prodejů i cen nemovitostí, které ochromily trh v době krize. Firma se tak nyní potácí v extrémních dluzích, které se rok od roku zvyšují, a prodává proto své nejlukrativnější projekty.

Celková aktiva developera, na nichž se nejvíce podílí portfolio budov, za první pololetí dále poklesla přibližně o pětinu hodnoty. Firma, kterou vlastní prostřednictvím ECM Group podnikatel Milan Janků, to včera odůvodnila dalším snížením tržní hodnoty svých projektů a zaúčtováním opravných položek a rezerv.

Zároveň došlo k téměř 50procentnímu poklesu výnosů z pronájmu budov oproti stejnému období loni.

Přibližně s 16 procenty akcií ECM kotovanými na pražské burze se dnes obchoduje už jen minimálně. Jednu akcii lze pořídit za pouhých 172 korun. Před vypuknutím krize v dubnu roku 2007 přitom akcie ECM stály 2058 korun - tedy o 91 procent více než nyní. Přesto jsou teď cenné papíry společnosti, jejíž dluhy poprvé převýšily celková aktiva firmy, podle analytiků drahé. "Cena akcií ECM na burze je vysoko. Firma je velice riziková a finančně slabá," uvedl pro HN analytik Petr Bártek z České spořitelny.

O tom vypovídají také investiční doporučení pro akcie developera. Komerční banka i makléřská firma Wood Company totiž jednotně radí investorům akcie prodávat. Ty již pro investory nejsou zajímavé, shodují se oslovení analytici, kteří výsledky ECM už ani nesledují.

Šancí na zotavení pro zadlužený podnik tak zůstávají už jen kvalitní nemovitosti a možný rozvoj v zahraničí. ECM v současné době staví v Praze na Pankráci kancelářskou budovu City Deco, která má po dokončení v roce 2012 nabídnout více než 10 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Od roku 2012 má ve stejné lokalitě dokončit i menší budovu City Element, která nabídne 7 tisíc metrů čtverečních ploch k pronájmu. Už loni ECM prodala v rámci pankráckého projektu nejvyšší pražskou budovu City Tower, letos pak další tři budovy.

Pankrác patří mezi vyhledávané kancelářské lokality a nájemné zhruba 16 eur za metr je tam třetí nejvyšší v hlavním městě - po Praze 1, Andělu a Karlíně. Podle odborníků je ale v Praze stále 13,8 procenta kanceláří neobsazených.

ECM se snaží prorazit také v Rusku a v Číně. V ruské Rjazani staví nákupní centrum za více než 100 milionů eur, jehož 57 tisíc metrů čtverečních bude otevřeno koncem příštího roku.

I pokud výsledky ECM zítra pohnou s jejími akciemi, nebude to vypovídat nic o náladě investorů. Ti se totiž o tento titul už téměř nezajímají a ani my už hospodaření společnosti nesledujeme.
Karel potměšil, analytik společnost Cyrrus

Pád akcií ECM

Cenový rekord od začátku roku 2007
2058 Kč/akcie
16. dubna 2007

Včerejší cena
172 Kč/akcie
-91,25 %

26.8.2010, Jana Baumruková, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy