RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen překvapil silným růstem, pomohla i Škoda

Volkswagen překvapil silným růstem, pomohla i Škoda

30.07.2010 10:33
Velké automobilky jsou zatím úspěšné. Po čtvrtletních ziscích Daimleru i Peugeot Citroënu přispěchal s dobrými zprávami i Volkswagen. Největší evropská automobilka zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 1,25 miliardy eur z 283 milionů eur ve stejném období loni.

Volkswagen tak dosáhl největšího čtvrtletního výdělku za poslední dva roky, a to díky vyšší poptávce po vozech Golf a Audi A5 v Číně a USA. "Vlajkové modely firmy jdou dobře na odbyt, Audi těží z oživení na trhu s luxusními vozy," uvedl analytik Commerzbank Daniel Schwarz. Luxusní divizi Audi vzrostl v pololetí zisk před zdaněním (EBIT) o 62 procent, zatímco divize Seat a Bentley byly ztrátové.
V prvním pololetí dosáhl Volkswagen provozní zisk 2,8 miliardy eur, což je meziroční nárůst asi o 133 procent. Tržby vzrostly o 21 procent na 61,8 miliardy eur. A podobný dynamický růst bude podle firmy pokračovat. "Věříme, že tržby a provozní zisk za celý rok bude výrazně lepší než loňská čísla," uvedla automobilka. Firma, jejímž cílem je do roku 2018 překonat konkurenta Toyota Motor, rovněž za celý rok počítá s dalším rekordním nárůstem dodávek. V Číně Volkswagen již oznámil plán na výstavbu dvou nových závodů, v USA chce firma otevřít nový závod v Tennessee.Úspěšná byla v prvním pololetí i největší tuzemská automobilka Škoda Auto, která patří pod křídla koncernu Volkswagen. Ta vytvořila provozní zisk 227 milionů eur, což je meziroční nárůst o 68 procent. Prodej se zvýšil o 13,7 procenta na 298 tisíc vozů. Firmě pomohly i úspory a výhodný směnný kurz.

30.7.2010, Prokop Havel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy