RM-SYSTÉM»Události»Burzy ovlivňoval stres před zveřejněním zátěžových testů bank, Maďarsko a hospodářské výsledky

Burzy ovlivňoval stres před zveřejněním zátěžových testů bank, Maďarsko a hospodářské výsledky

23.07.2010 19:00
Minulý týden se nálada na akciovém trhu řídila převážně situací v USA. Zde je v plném proudu výsledková sezóna, která investorům více napoví, v jakém stavu americká ekonomika skutečně je.

Microsoft za rok vydělal neuvěřitelných 370 mld. Kč

Z titulů, které se obchodují rovněž v českých korunách na burze RM-SYSTÉM, ohlásil výsledky hospodaření Microsoft. Čtvrtletní zisk této softwarové společnosti se zvýšil meziročně o 48 % na 4,52 mld. USD. Tržby společnosti dosáhly více než 16 mld. USD a u obou ukazatelů firma překonala odhady analytiků. Za celý finanční rok firma dokázala vydělat 18,8 mld. USD, což je v přepočtu úctyhodných 370 mld. Kč.
Microsoft těžil z oživení v celém odvětví a z prodeje licencí na nové Windows 7. Prvotní reakce na výsledky byla pozitivní. Následně euforie mírně vyprchala a Microsoft na burze RM-SYSTÉM uzavřel na hodnotě 512,90 Kč.

Akciím NWR se v týdnu dařilo dobře

Dobře se v týdnu vedlo rovněž akciím NWR, které doslova těžily z vyšších cen uhlí, které se jim podařilo dojednat na třetí čtvrtletí roku. NWR tak profituje z oživení ocelářského průmyslu v Evropě. Negativní vliv má naopak posilující koruna.
Na burze NWR přidává 3,8 % a uzavírá týden na hodnotě 229,90 Kč.

Situaci na burzách ovlivňovalo Maďarsko

Vedle hospodářských výsledků jednotlivých firem ovlivňovala burzy situace v Maďarsku. Zde totiž na začátku týdne maďarská vláda přerušila vzájemná jednání s komisí MMF/ EU, která měla v tomto roce přinést Maďarsku možnost pokračovat v čerpání úvěru v celkové výši 25 mld. USD, o které tamní vláda požádala v průběhu prohlubující se finanční krize.
Maďaři si ale takříkajíc postavili hlavu a odmítli některé požadavky MMF. Reakce trhu byla tradičně velmi rychlá a způsobila propad burz a to nejen v Maďarsku. Na konci týdne navíc přišly ratingové agentury S&P a Moody's s hrozbou snížení ratingu, což by vládní dluhy ještě více prodražilo.
Většina analytiků očekává, že v případě krize se maďarská vláda velmi rychle a ještě ráda k jednání vrátí. Prozatím je sice schopna finanční prostředky sama shánět standardně na kapitálovém trhu, ale cena, kterou za ně platí, je poměrně vysoká, což by velmi slabé ekonomice mohlo rychle zlomit vaz. Záležet bude na tom, jak se vládě podaří přesvědčit trhy, že nehrozí jakýkoliv problém se splácením velkého dluhu.

Zátěžové testy evropských bank - neprošlo 7 z 91

V pátek po uzavření burz byly zveřejněny zátěžové testy evropských bank, které měly odhalit možné slabiny finančního sektoru v případě dalšího prohloubení ekonomických problémů. Nakonec testy neprošlo 7 z 91 prověřovaných finančních institucí. Z bank působících v ČR měla největší problémy Erste Bank, která v nejhorším scénáři vykázala kapitálovou přiměřenost 8 % a o dva procentní body se tak ještě vešla do posuzovaného kritéria.
Testy neprošla jedna řecká, pět španělských a jedna německá banka. U německé Hypo Real Estate to ovšem nebylo žádné překvapení.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy