RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen chce masově prodávat elektrovozy

Volkswagen chce masově prodávat elektrovozy

21.07.2010 10:15
ALO ALTO / PRAHA Německá automobilka Volkswagen hodlá v roce 2013 zahájit prodej vozidel s plně elektrickým pohonem. Očekává, že podíl elektromobilů na jejím celkovém prodeji dosáhne do roku 2018 tří procent.

"Náš cíl je jasný a ambiciózní," pronesl generální ředitel Martin Winterkorn ve vývojovém středisku v Kalifornii. "Volkswagen se stane automobilkou, která bude vyrábět elektromobily pro každého." Problémem masové výroby elektromobilů nicméně zůstává podle Winterkorna vysoká cena baterií. "Baterie se musí stát menšími a lehčími, ale především musí zlevnit," prohlásil šéf VW.
Automobilka hodlá ještě před elektromobily uvést na trh hybridní vozy, které kombinují benzinový motor s elektrickým. V roce 2012 by se tak měla začít prodávat například hybridní verze modelu Jetta. Automobilka si od toho slibuje až trojnásobné navýšení prodejů.
Základní verze tohoto modelu se přitom na český trh dostane jen o rok dřív. V dubnu agentura Reuters s odvoláním na zdroje z podniku uvedla, že prvním elektromobilem Volkswagenu, který vstoupí na trh, bude elektrická verze jeho klíčového modelu Golf. Volkswagen chce také podle Winterkorna testovat ještě tento rok v Berlíně druhou generaci hybridního modelu Golf, která dokáže ujet kolem padesáti kilometrů jenom na elektrický pohon. Trhu s elektrickými vozidly se nechce vzdát ani konkurence. Druhá největší japonská automobilka, Honda Motor, uvedla, že plánuje zahájit v roce 2012 prodej elektromobilu i hybridního vozu, který bude možné dobíjet z běžné elektrické sítě. Koncern Volkswagen, jehož součástí je rovněž česká Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát rovněž největším výrobcem automobilů na světě.

21.7.2010, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy