RM-SYSTÉM»Události»Pražskou energetiku ovládl koncern EnBW

Pražskou energetiku ovládl koncern EnBW

15.07.2010 10:13
Většinu akcií v Pražské energetice (PRE) bude vlastnit německý energetický koncern EnBW. Vyměnil si totiž akcie energetiky a Pražské teplárenské se společností Honor Invest.

"Po této výměně budeme v PRE vlastnit 69,6 procenta akcií. Předevčírem nás Praha informovala o tom, že s výměnou akcií souhlasí," nechal se slyšet Dirk Ommeln, vedoucí oddělení pro styk s veřejností z EnBW.
Praze zůstane zbytek akcií, bude mít v PRE tedy zhruba třicetiprocentní podíl. Potvrdilo se tak to, o čem se už v energetické branži hovořilo před časem. Podle tohoto schématu připravované série obchodů ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu měla EnBW z teplárny odejít a výměnou za to získat největší vliv v Pražské energetice.
Před výměnou byly vlastníky akcií v PRE v podstatě tři společnosti: Praha a EnBW coby PRE Holding a Honor Invest. Podle náměstka primátora Pavla Klegy to však na Pražany žádný dopad mít nebude. "Trváme na tom, aby do akcionářské smlouvy byly zapracovány nové podmínky, a Praha tak měla v PRE rozhodující pravomoce, co se týče třeba dividendové politiky nebo investic," říká Klega s tím, že naivní představa to rozhodně není. Většinový podíl Prahy v PRE Holding jí prý garantuje, že s tím EnBW musí souhlasit.


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy