RM-SYSTÉM»Události»Intel ohlásil nejlepší hospodaření ve své historii

Intel ohlásil nejlepší hospodaření ve své historii

15.07.2010 10:10
Nejlepší hospodářské výsledky ve své historii vůbec ohlásila podle generálního ředitele Paula S. Otelliniho světová společnost číslo jedna ve výrobě počítačových čipů - Intel. Ta za druhé čtvrtletí 2010 vykázala čistý zisk ve výši 2,89 miliardy dolarů, oproti ztrátě 398 milionů dolarů vloni. Akcie firmy včera zahájily obchodování růstem o 3,11 procenta na 21,74 dolaru za kus.

Výsledky firmy, která ovládá 80 procent trhu s počítačovými čipy, doslova převálcovaly i odhady analytiků. Firemní tržby, hnané rostoucí poptávkou po počítačových čipech, vylétly ve druhém čtvrtletí o 34 procent vzhůru, zatímco tržní očekávání počítala s výrazně nižším nárůstem tržeb. Podle hodnocení analytiků výsledky Intelu se během úterý nejvíce podepsaly na prodloužení růstové série akcií hlavních amerických burzovních indexů. Ceny akcií tak rostou nejdéle za posledního čtvrt roku.
Technologický sektor, do kterého akcie Intelu patří, má navíc díky příznivým vyhlídkám reálnou šanci na další zhodnocení. A to i přesto, že akcie IT firem v rámci indexu S P 500 dosud oslabovaly - jejich hodnota klesla o 17 procent. IT sektor tak nebyl nikdy v tomto indexu levnější od roku 1992. Silná poptávka po nejpokročilejších mikroprocesorech Intelu se odrazila v růstu hrubé marže firmy, která dosáhla úrovně 67 procent. Výrobce navíc ohlásil rostoucí výdaje na výzkum a vývoj, což podle expertů dává IT segmentu v delší časové perspektivě slibné vyhlídky. "Když se zpětně ohlédneme za firemními výsledky v letošním prvním čtvrtletí, zjistíme, že právě IT sektor byl mezi obory, které svými výsledky nejvíce překonávaly odhady trhu. A to se pravděpodobně zopakuje i dále," řekl analytik České spořitelny Martin Krajhanzl.
Technologické společnosti z indexu S&P 500 mohou nyní podle experta Capital Partners Josefa Stoulila těžit také z toho, že za poslední rok a půl, což je nejdelší období za sedm let, hromadily hotovost a současně snižovaly pracovní místa a krátily dividendy. Mají proto ideální předpoklady k tomu, aby expandovaly. "IT společnosti vykazují nejnižší údaje krátkodobého zadlužení z kteréhokoliv jiného sektoru indexu S P 500, což dává možnosti v oblasti inovací, nákupu akcií či zvýšení dividendy," dodal Stoulil.

15.7.2010, Pavel Daniel, E15,


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy