RM-SYSTÉM»Události»Exxon chce pohltit oslabenou BP

Exxon chce pohltit oslabenou BP

13.07.2010 12:47
Akcie ropného gigantu BP po dvouměsíčním sestupu vyrazily prudce vzhůru. Jen během prvních hodin pondělního obchodování se jejich hodnota zvedla o sedm procent, což se zcela vymyká z jinak klidného dění na burzách.

Pohyb odráží spekulace o blížícím se převzetí ropnou havárií oslabené BP. Vliv mají také informace, podle kterých se britské firmě podařilo najít kupce pro některá aktiva. BP tak zřejmě bez větších potíží dodá do odškodňovacího fondu slíbených dvacet miliard dolarů. K pozitivnějšímu vnímání výhledu BP přispělo také úspěšné pokračování prací, které mají skoncovat s únikem ropy do moře. Krátce před dokončením je totiž výměna provizorního uzávěru za nový, který má těsnit už dokonale.O převzetí BP podle všeho usiluje Exxon Mobil, podle žebříčku Forbes 500 druhá nejhodnotnější firma světa. Britský list The Times s odvoláním na zdroje z naftového průmyslu uvedl, že Exxon Mobil již od Obamovy administrativy dostal signál, že Washington nebude případnému převzetí klást překážky.

Spojením Exxonu a BP by vznikl gigant s tržní kapitalizací téměř 400 miliard dolarů (osm bilionů korun), který by trhu s ropou jasně dominoval. Akcie Exxon Mobil na zprávu zatím výrazněji nereagovaly. Současné vedení BP není vyhlídkami na převzetí nadšeno a připravuje obrannou strategii, která počítá s tím, že spřízněné subjekty do jejích akcií investují na 40 miliard dolarů. Kromě investorů z arabských zemí se počítá s Číňany. Ty v očích managementu BP zvýhodňuje, že z politických důvodů nemohou ovládnout celou firmu.

Nejblíže mají Britové k společnosti PetroChina.Když tato čínská ropná společnost vstupovala na burzu, BP pětinu jejích akcií koupila a několik let je držela. PetroChina má k dispozici značné prostředky, podle Financial Times bude v následující dekádě do expanze investovat 60 miliard dolarů.

13.7.2010, Luděk Vainert, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy