RM-SYSTÉM»Události»Tatra chce montovat nákladní auta v Rusku

Tatra chce montovat nákladní auta v Rusku

12.07.2010 10:50
Kopřivnická automobilka Tatra plánuje montovat nákladní auta přímo v Rusku nebo v jiné zemi bývalého Sovětského svazu, aby znovu získala ruský trh. Chce se tím především vyhnout dovoznímu clu, které prodražuje její vozy pro ruské zákazníky. Vyplývá to ze zprávy představenstva Tatry pro valnou hromadu firmy.

Generální ředitel Tatry Ronald Adams v ní také uvedl, že kopřivnická automobilka plánuje expandovat na trzích v jihovýchodní Asii, Brazílii, Saúdské Arábii, Kanadě, Austrálii nebo Indii. "Můžeme konstatovat, že se nám podařilo snížit náklady a výdaje a že začínáme být úspěšní ve zvyšování našeho tržního podílu i tržeb. Toto je vítězná kombinace nezbytná k tomu, aby se Tatra dostala zpět na vrchol, kam patří," napsal akcionářům Adams.

Tatra loni kvůli krizi skončila ve ztrátě přes 700 milionů korun, což bylo o 140 milionů více než v roce 2008. Kvůli vysokým úvěrům musela navíc podnik zastavit bankám. Rusko bylo v minulosti největším komerčním trhem Tatry. "Abychom se vyhnuli 25procentnímu clu, jež zavedl premiér Putin, a aby se nám znovu podařilo ruský trh získat, budeme vést s potenciálními partnery jednání s cílem provádět montáž vozů Tatra v Rusku nebo v jiném regionu Společenství nezávislých států," uvedl ve zprávě Adams.

Tatra má smělé plány i na jiných kontinentech. V jihovýchodní Asii jedná s potenciálním partnerem v oblasti marketingu a montáže v Malajsii se záměrem zásobovat všechny státy v jihovýchodní Asii. V Jižní Americe automobilka dokončila hloubkovou analýzu a předpokládá, že zemí, která jí otevře dveře na jihoamerické trhy, bude Brazílie.

V současné době podle něho představuje pro Tatru z hlediska dalšího rozvoje klíčovou roli také Saúdská Arábie. Její pozemní vojska totiž budou kupovat 3000 vozů 4x4, po nichž bude v průběhu pěti let následovat zakázka na další 4000 vojenských vozů 6x6 a 8x8. Technici Tatry také spolupracují se společností Navistar a vyvíjejí první společné vozidlo pro kanadské ozbrojené síly. Stabilním trhem pro Tatru zůstává také Indie.


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy