RM-SYSTÉM»Události»ČKD Kutná Hora srazila hospodářská krize do ztráty

ČKD Kutná Hora srazila hospodářská krize do ztráty

07.07.2010 10:14
Společnosti ČKD Kutná Hora, která vyrábí svařované díly a odlitky pro kolejová vozidla, stavební stroje a armatury, loni klesly tržby na 868 milionů korun z předloňských 2,1 miliardy korun.

Hospodářským výsledkem před zdaněním byla ztráta 29 milionů korun proti zisku 3,4 milionu korun v roce 2008. Výsledky hospodaření schválila valná hromada, jak oznámil místopředseda představenstva Milan Jeřábek.
Důvodem zhoršení výsledků je podle něj dramatický pokles zakázek způsobený celosvětovou krizí.
"Loňské hospodářské výsledky byly nejhorší v novodobé historii firmy," dodal. Někteří odběratelé vypověděli dlouhodobou spolupráci, jako například společnost Volvo, které ČKD Kutná Hora dodávala 15 let výrobky za 300 milionů korun ročně. Pozastavily se také dodávky dílů podvozků do Ruska. Na loňských tržbách se 43 procenty podílel vývoz. Výrobky směřovaly do USA, Kanady a zemí Evropské unie. Slévárenská výroba se na produkci podílela 41 procenty a strojírenská 54 procenty. Plán na letošní rok předpokládá tržby 766 milionů korun. V prvním čtvrtletí přetrvával pokles zakázek, ale nyní poptávka opět roste. "Zakázky jsou, můžeme jich mít ještě víc, ale problémem je profinancování výroby," uvedl Jeřábek. Vrátili se také velcí odběratelé jako například Bombardier nebo EMD.


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy