RM-SYSTÉM»Události»Volkswagenu se daří. Oznámil, že letos vydělá výrazně víc

Volkswagenu se daří. Oznámil, že letos vydělá výrazně víc

17.06.2010 10:21
Koncern zvedl od ledna do května prodej o 18,1 % na 2,94 milionu vozů. Více než čtvrtinu prodal v Číně.

Vedení německého Volkswagenu, jehož součástí je také česká Škoda Auto, včera oznámilo, že koncern letos prodá výrazně více aut než loňských 6,3 milionu. Značně překročí i provozní zisk, který v roce 2009 činil 1,9 miliardy eur.

Centrála automobilky v dolnosaském Wolfsburgu dosud posuzovala obchodní vyhlídky koncernu zdrženlivě. Poukazovala přitom na možné oslabení celosvětové poptávky. Jak zdůrazňuje, letošní první pololetí bude velice úspěšné, vývoj v tom následujícím je ale nadále poznamenán nejistotou, sdělila firma v tiskové zprávě.

K optimismu podle ní opravňují velice dobré výsledky za letošní leden až květen, kdy Volkswagen zvedl celosvětový prodej vozů svých značek meziročně o 18,1 procenta na 2,94 milionu vozidel.

Více než 26 procent z uvedeného množství připadá na Čínu, kde odbyt meziročně stoupl skoro o polovinu na 778 tisíc aut. Volkswagen nedávno oznámil, že v jižní Číně chystá výstavbu nového závodu "na zelené louce", jehož cílová kapacita má činit 300 tisíc vozů ročně. Dařilo se také na dalších asijských trzích.

Za "potěšitelný" označuje zpráva více než třetinový vzestup prodeje v USA na skoro 146 tisíc vozů. V Evropě koncern prodal 1,42 milionu aut, tedy o 6,5 procenta více.

Prodej vozů značky VW během ledna až května stoupl o 19,1 procenta na 1,86 milionu, Audi skoro o 22 procent na téměř 456 tisíc. Úspěšná byla také značka Škoda s prodejem přesahujícím 307 tisíc aut (růst o 16,6 procenta), když v Číně se její odbyt skoro zdvojnásobil na 69 tisíc aut. Velice dobře šly na odbyt hlavně vozy Octavia a také prodej modelu Yeti (21 tisíc) předčil očekávání.

 

17.6.2010, Václav Lavička, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy