RM-SYSTÉM»Události»Ostravský ArcelorMittal se loni propadl do ztráty

Ostravský ArcelorMittal se loni propadl do ztráty

02.06.2010 10:06
Tuzemskému hutnímu obru klesly tržby téměř o polovinu. Firmu loni výrazně zbrzdila hospodářská krize, musela i propouštět

Největší české hutě ArcelorMittal Ostrava, které ovládá indický miliardář Lakšmí Mittal, loni prodělaly 1,1 miliardy korun. Tržby firmy loni propadly téměř o polovinu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných finančních výkazů za loňský rok.
ArcelorMittal Ostrava (AMO) loni zastavila hospodářská krize. Firma se poprvé od roku 2001 propadla do ztráty a její tržby za prodej vlastních výrobků a služeb spadly na 25,7miliardy korun.


V roce 2008 se přitom jen za období od dubna do prosince vyšplhaly na 38,7 miliardy a firma za stejné období vydělala šest miliard čistého. Podnik byl v uplynulých letech vysoce výdělečný a jen na účtu nerozděleného zisku má přes čtyřicet miliard.
Loni se ale kvůli celkovému propadu hutnictví nevyhnul propouštění a celá skupina zeštíhlela zhruba o tisíc lidí. Dnes i s dcerami zaměstnává kolem devíti tisíc pracovníků. Majoritní vlastník hutí, největší světová hutnická skupina ArcelorMittal, začal minulý týden s vytěsňováním minoritních akcionářů. Nabídl jim 4 000 korun za akcii, tedy cenu podobnou té, za niž dříve koupil podíly v AMO od státu a finanční skupiny PPF.
Minoritáři se s cenou nechtějí smířit a chystají protižalobu. Jejich představa o ceně je kolem sedmi tisíc korun za akcii.
Ostravské hutě ve velkém půjčují peníze svému majoritnímu vlastníkovi a nevyplácejí dividendy. Podle auditorů z firmy Deloitte, kteří účetní závěrku AMO ověřovali, měla jen sesterská firma ostravských hutí LNM Technologies na konci loňského roku půjčeno z Ostravy 13,5 miliardy korun.

 

2.6.2010, Mladá fronta Dnes


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy