RM-SYSTÉM»Události»AAA Auto zvyšuje ziskové marže

AAA Auto zvyšuje ziskové marže

01.06.2010 12:06
Síť autobazarů AAA Auto má zřejmě časy krize za sebou. Hospodářské výsledky firmy za letošní první čtvrtletí totiž ukázaly čistý zisk 450 tisíc eur, tedy přibližně 11,5 milionu korun, zatímco loňské hospodaření v prvním čtvrtletí skončilo ztrátou 880 tisíc eur. Akcie firmy na pražské burze na to reagovaly největším denním posílením ze všech akcií, a to o 7,81 procenta.

Podle generálního ředitele firmy Anthonyho Jamese Dennyho výsledky firmy ukazují na lepšící se provozní výkonnost i během dopadů recese a stagnující poptávky po autech. Celkové tržby AAA Auto se totiž meziročně zvýšily o 1,3 procenta na 39,2 milionu eur. Tržby byly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyšší i přes celkově nižší objem prodaných vozidel, jenž klesl o šest procent na 8057 automobilů. Autobazarům ovšem pomohl ke zvýšení příjmů růst tržeb z finančních služeb, které stouply o třetinu. Zisková marže z prodeje aut stoupla o 4,3 procentního bodu na 25,5 procenta. "Výsledky za první čtvrtletí potvrdily trend, kdy firma po stažení se ze ztrátových trhů postupně vylepšuje výsledky navzdory klesajícím jednotkovým prodejům," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič. Podle něj hlavní změnou v hospodářských výkazech firmy je snížení ztráty z opuštěných trhů, která meziročně klesla více než o sedmdesát procent."Pro budoucí výsledky firmy je ale důležitější růst hrubé marže více než o čtyři procentní body. Díky tomu AAA Auto i při stagnujících tržbách byla schopna výrazně zvednout provozní zisk," doplnil Adamkovič.


Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze ve výsledcích AAA Auto na první pohled zaujme vysoká hodnota marže provozního zisku, a to 6,1 procenta v letošním prvním čtvrtletí, když před rokem to bylo jen 1,6 procenta a za celý loňský rok 4,5 procenta. "Ukazuje to na to, že se firmě vyplatila úsporná opatření, k nimž sáhla v průběhu minulých
dvou let a dále, že nemusí již vynakládat velké prostředky spojené s restrukturalizací," doplnil Hlinomaz. Zda příznivá nálada investorů akciím AAA Auto vydrží i déle, bude podle analytiků záležet na tom, jak se bude vyvíjet obchodování na světových trzích, a také na dalších nákupech akcií AAA Auto ředitelem firmy Anthonym Dennym.

1.6.2010, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.