RM-SYSTÉM»Události»Roman míří do dozorčí rady VIG

Roman míří do dozorčí rady VIG

31.05.2010 09:52
Generálního ředitele ČEZ Martina Romana si rakouská společnost vybrala kvůli jeho vysoké pozici ve středoevropském průmyslu

Generálnímu řediteli energetického gigantu ČEZ Martinu Romanovi se daří. Podle zjištění Lidových novin byl povolán do dozorčí rady významné evropské pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG).

Podle informací Lidových novin se VIG rozhodla, že jedno místo v dozorčí radě bude obsazeno významným zástupcem průmyslové sféry střední Evropy, tedy regionu, kde působí.

Tuto pozici nabídla Martinu Romanovi jako jednomu z nejvýznamnějších představitelů průmyslu v regionu střední Evropy, který navíc stojí v čele jedné z největších firem regionu a je v nejvyšších orgánech další velké firmy, kterou je maďarský koncern MOL.

Romanovo jméno se v tomto smyslu objevilo v dokumentu, který uveřejnila VIG na svých webových stránkách. Jedná se o interní plán usnesení, o kterém se bude jednat na valné hromadě pojišťovny 29. června. Pokud bude Romanova nominace valnou hromadou společnosti potvrzena, ujme se své funkce koncern června a bude ji vykonávat až do roku finanční uzávěrky, tedy do roku 2013.

Kromě šéfa ČEZ nabídla pojišťovna místo v dozorčí radě také Wolfgangu Ruttenstorferovi, který je dlouholetým ředitelem a předsedou představenstva rakouského petrolejářského gigantu OMV.

Roman s Ruttenstorferem tak obsadí uvolněná místa v dozorčí radě. Ta má v současnosti deset členů.

Romanovu nominaci LN potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Martin Roman byl skutečně osloven s nabídkou členství v dozorčí radě VIG. Konečné rozhodnutí o jeho jmenovaní však záleží na červnové valné hromadě VIG," uvedl Kříž. Členství v nejužším vedení jedné z hlavních středoevropských pojišťoven však není první významnou funkcí, kterou bude Roman vedle řízení ČEZ zastávat. Již před měsícem se v médiích objevily informace o tom, že šéf elektrárenského gigantu se stal členem představenstva maďarského ropného koncernu MOL.

„Společnost MOL požádala Martina Romana, aby se stal neexekutivním členem jejího Board of Directors," uvedla tehdy mluvčí ČEZ Eva Nováková s tím, že Roman nabídku přijal. S koncernem MOL vytvořil ČEZ společný podnik, který pracuje na výstavbě paroplynové elektrárny v ropné rafinerií v Bratislavě. Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila hrubý zisk o deset procent na 133,4 milionu eur (3,4 miliardy Kč). V Česku stoupl hrubý zisk dokonce o 30 procent na 31,5 milionu eur (zhruba 809 milionů Kč), a VIG se tak letos poprvé stala jedničkou na českém trhu s životním i neživotním pojištěním.

 

31.5.2010, Jan Nevyhoštěný, Lidové noviny

 

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy