RM-SYSTÉM»Události»František Řezáč: Z nárůstu cen vstupů máme obavu

František Řezáč: Z nárůstu cen vstupů máme obavu

21.05.2010 10:17
Generální ředitel Pegasu Nonwovens František Řezáč hodnotí výsledky firmy za první čtvrtletí 2010 jako solidní. I přesto, že nakonec potvrdil firemní výhledy na celý rok 2010, může příznivá očekávání ohrozit především zdražování vstupních surovin, ze kterých Pegas vyrábí.

* E15: Co bylo největší příčinou poklesu provozních výsledků?

Na provozní úrovni bylo meziroční srovnání ovlivněno mimořádně vysokou hodnotou ukazatele EBITDA v prvním čtvrtletí roku 2009, kdy jsme těžili z poklesu cen polymerů, vysokých odbytových cen a z razantního vyprodání skladových zásob. Výsledky hospodaření v prvním čtvrtletí tohoto roku jsou dle mého názoru velmi solidní a v porovnání se čtvrtým čtvrtletím minulého roku ukazatel EBITDA vzrostl o 10,5 procenta. A to je díky silné výrobě, dobrým prodejům a minimálním dopadům jednorázových externích vlivů.

 

* E15: Jaký čekáte výhled hospodaření za celý rok?

Očekáváme, že ukazatel EBITDA se meziročně sníží, tento pokles by však neměl být vyšší než deset procent. Hospodaření samotného druhého čtvrtletí však bude negativně ovlivněno poměrně významným nárůstem cen vstupních materiálů, k němuž dochází od počátku tohoto roku.

 

* E15: Jaké nečekané události by mohly výhledy ještě více zhoršit?

Výsledky hospodaření v krátkodobém horizontu ovlivňuje i vývoj cen polymerů a následné zpožďování mechanismu přenášení cen. Jak již bylo zmíněno, od počátku roku došlo oproti předpokladům, na nichž byl postaven plán roku 2010, k dalšímu významnému nárůstu cenových indexů. Další potenciální růst cen polymerů by mohl ohrozit náš výhled celoročních výsledků.

 


21.5.2010, Eduard Erben, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy