RM-SYSTÉM»Události»VIG se stala jedničkou na českém trhu

VIG se stala jedničkou na českém trhu

21.05.2010 09:38
Skupina má za sebou nejlepší první čtvrtletí ve své historii. Meziročně zvýšila zisk před zdaněním o 10,4 procenta.

Největší rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG), jejíž akcie se obchodují na pražské burze, má za sebou nejúspěšnější první čtvrtletí ve své historii. Z hospodářských výsledků za uplynulý kvartál vyplývá, že společnost zvýšila svůj zisk před zdaněním meziročně o 10,4 procenta na 133,4 milionu eur (3,46 miliardy korun).

Za dobrým výsledkem stojí zejména celkový nárůst tržeb z hrubého pojistného o 8 procent na 2,53 miliardy eur. Výjimečných výsledků dosáhla skupina v Česku, kde se poprvé stala jedničkou na trhu s životním i neživotním pojištěním. Na tuzemském trhu získala podíl 32,5 procenta. VIG vlastní pojišťovny Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a Česká podnikatelská pojišťovna.

Skupina VIG dosáhla v prvním čtvrtletí čistého zisku 101,2 milionu eur (2,6 miliardy korun), čímž o 6,4 milionu eur překonala zisk z 1. kvartálu 2009. Předčila i předpověď analytiků oslovených agenturou Bloomberg, kteří odhadovali 94,8 milionu čistého zisku. Agentura Reuters doplňuje, že za růstem stojí i to, že VIG odepisovala majetek mnohem méně než v 1. čtvrletí 2009.

V Česku zvýšila skupina hrubý zisk meziročně o 30 procent na 31,5 milionu eur (816,5 milionu korun). K silnému posílení na tuzemském trhu skupině dopomohl zejména nárůst tržeb z životního pojištění, které stouply o 29,3 procenta na 169,41 milionu eur (4,4 miliardy korun).

Skupina VIG profitovala z nárůstu příjmů z životního pojištění zejména v zemích východní Evropy, odkud pochází polovina zisků společnosti, a v Rakousku. Celkově se tyto příjmy zvýšily o 19 %. Naopak v důsledku propadu automobilového trhu se snížila poptávka po pojištění aut.

VIG uvedla, že chce upevnit svou pozici ve střední a východní Evropě a hodlá rozšířit své aktivity v Makedonii. Již zde má zastoupení v oblasti neživotního pojištění, nyní chce zřídit pobočku i pro životní pojištění.

Akcie VIG byly včera jediné, které na pražské burze posílily, i když jen o 0,01 procenta na 842,60 koruny.

21.5.2010, Lenka Havlíčková, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy