RM-SYSTÉM»Události»Orco snížilo ztrátu, klesly mu ale tržby

Orco snížilo ztrátu, klesly mu ale tržby

21.05.2010 09:36
Zadlužený developer plánuje letošní tržby na 280 až 300 milionů eur Banky letos hlásí nárůst schválených úvěrů pro developerské projekty

Developer Orco Property Group oznámil tento týden již druhou pozitivní zprávu. Po středečním verdiktu obchodního soudu v Paříži, který schválil restrukturalizační plán vedení společnosti, Orco včera oznámilo, že se jeho čistá ztráta za první čtvrtletí snížila v meziročním srovnání o téměř dvě třetiny na 15,6 milionu eur (přes 403 milionů korun).

Čtvrtletní výsledky se shodují s odhady analytiků. Petr Bártek z České spořitelny očekával čistou ztrátu Orca na úrovni 15,65 milionu eur. Včera oznámené výsledky Orca nezahrnují přecenění portfolia. Významný dopad na kurz akcií proto analytici nepředpokládali. Akcie Orca na pražské burze nicméně včera uzavřely se ztrátou 5,67 procenta.

Tento týden oznámil čtvrtletní výsledky také další developer kotovaný na pražské burze. Čistá ztráta ECM Real Estate Investments se prohloubila na šest milionů eur (155,5 milionu korun) proti 0,9 milionu eur ve stejném období loni. Akcie ECM včera ztratily 8,58 procenta.
slibné vyhlídky Podstatnější zprávou pro investory Orca bylo středeční rozhodnutí pařížského soudu, které ukončilo režim soudní ochrany firmy před věřiteli. Záchranný plán Orca počítá s prodloužením průměrné doby splatnosti dluhopisů vysoce zadlužené firmy ze tří na osm let. „Díky tomu se sníží hodnota dluhopisů v bilanci, přičemž rozdíl bude letos vykázán jako zisk ve výsledovce. Navíc by se měl zlepšit ukazatel relativní zadluženosti - odhadujeme na zhruba 70 procent z 84 procent ke konci roku 2009," říká analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal.

Orco se podle včerejšího prohlášení chce soustředit na naplňování desetiletého záchranného plánu. Zároveň si na letošní rok developer stanovil cíl zvýšit tržby na úroveň 280 až 300 milionů eur oproti loňským 252 milionům eur. Konkrétní číslo bude záviset na načasování prodejů komerčních projektů a dokončení rezidenčních projektů. Orcu se například podařilo přejednat financování pražských projektů Mostecká za 7,8 milionu eur do konce roku 2011 a Bubenská/Vltavská za 19 milionů eur do konce roku 2013.
objem úvěrů roste Oživování nemovitostního trhu je sice jen pozvolné, ale nárůst schválených úvěrů pro developerské projekty potvrzují i zástupci finančních ústavů. „Letos jsme již schválili developerské úvěry v objemu tří miliard korun," říká Kamil Kosman, ředitel úseku financování nemovitostí a hypoték České spořitelny. Přitom za celý loňský rok banka poskytla úvěry na developerské projekty v hodnotě pouze 2,5 miliardy korun. To podle Kosmana ilustruje, že trh se vzpamatovává.

V podobném duchu mluví i Aleš Barabas, člen představenstva UniCredit Bank Czech Republic odpovědný za řízení rizik a financí. Banka podle něj od začátku roku schválila financování pěti větších developerských projektů, které vyžadovaly schválení na úrovni úvěrového výboru banky. Jejich realizace závisí na splnění podmínek jako limitu předpronájmu, ale Barabas věří, že většina z nich se začne stavět ještě letos.

Podle představitelů tuzemských bank nemají kvalitní developerské projekty problém získat financování. „Trh financování nemovitostí rozhodně není v agonii," říká Barabas. V této souvislosti je podle něj možné hovořit spíše o stagnaci.

 

21.5.2010, Martina Marečková, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy