RM-SYSTÉM»Události»Jelínek: Sázíme na úspory a růst cen uhlí a koksu

Jelínek: Sázíme na úspory a růst cen uhlí a koksu

20.05.2010 10:45
Analytici pohlížejí na výsledky těžařské společnosti NWR za letošní první čtvrtletí negativně, protože celková ztráta firmy výrazně překonala původní odhady. Finanční ředitel firmy Marek Jelínek však považuje nově zveřejněná data za přechodná. Pokračovat chce v dosavadních úsporných opatřeních a spoléhá na to, že se ceny uhlí a koksu na trhu budou postupně zvyšovat.

* E15: Jak hodnotíte výsledky za první čtvrtletí roku?

Hodnotíme je jako přechodné mezi rokem 2009, kdy byl trh zasažen ekonomickou krizí, a zbytkem roku 2010, kdy naopak očekáváme oživení. NWR si v prvním čtvrtletí vedla úměrně tomu, jak se trhy zotavovaly z krize. Pozitivně hodnotíme zejména zvýšení výnosů v důsledku růstu prodejů uhlí a koksu.

 

* E15: Dobré výhledy hospodaření ale mohou ohrozit zprávy jako plánované uzavření vítkovických hutí...

Nijak zvlášť vzhledem k tomu, že provozovatel hutí, společnost Evraz, není přímým zákazníkem NWR. Závod v současnosti nedisponuje vysokými pecemi, a tudíž nepoptává produkty NWR.

 

* E15: Budete dále pokračovat v úsporných opatřeních?

Pokračujeme v přísné kontrole nákladů, které jsme výrazně snížili minulý rok. Společnost si pro budoucí období zachovává pozitivní výhled na budoucnost trhů s uhlím a koksem.

 

* E15: Z čeho vycházíte?

Důvodem k optimismu je očekávaný vývoj cen a prodejů uhlí a koksu. Věříme, že naše rozhodnutí zafixovat cenu osmdesáti procent produkce koksovatelného uhlí na japonský fiskální rok 2010 ve shodě s cenami na světovém trhu, představuje rozumnou strategii s ohledem na zajištění vyšších marží a ziskovosti.

 

20.5.2010, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.