RM-SYSTÉM»Události»NWR se propadla do ztráty 14,5 milionu eur

NWR se propadla do ztráty 14,5 milionu eur

20.05.2010 10:32
Akcie firmy se v reakci na výši ztráty za první čtvrtletí silně propadly analytici očekávají návrat nWr k zisku již v tomto čtvrtletí

Těžební společnost New World Resources (NWR) se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do nečekané ztráty 14,5 milionu eur (373 milionu korun), přestože se jí meziročně podařilo zvýšit celkové tržby o 37 procent. Akcie firmy na to během včerejšího obchodování na pražské burze reagovaly propadem o 4,73 procenta na 241,5 koruny za akcii.

Návrat do ztráty přichází poté, co v posledním kvartálu loňského roku NWR naopak překvapila investory ziskem 7,5 milionu eur (zhruba 193 milionu korun), který následoval tři po sobě jdoucí čtvrtletí ztrát. Investoři oslovení agenturou Reuters také proto v průměru očekávali dosažení zisku za první tři měsíce letošního roku ve výši 3,4 milionu eur (zhruba 87,5 milionu korun).

Společnost miliardáře Zdeňka Bakaly, který je také majoritním vlastníkem vydavatelství Economia, do něhož patří Hospodářské noviny, nepotěšila tentokrát trh ani celkovými výnosy za první čtvrtletí. Ty dosáhly v přepočtu 8,45 miliardy korun, což je o celých 345 milionů korun pod očekáváním investorů.

Těžební společnosti, která vlastní především doly na Ostravsku a Karvinsku (OKD), se nicméně podařilo meziročně zvýšit tržby o 37 procent. Prodej uhlí se zvýšil o 30 procent a v případě koksu šlo dokonce o závratných 171 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2009. Tento fakt i přes vykázanou ztrátu ukazuje na částečné zotavení odběratelů NWR z ekonomické krize.

NWR se vrátila do ztráty navzdory vyšším tržbám proto, že v meziročním srovnání snížila svou produkci uhlí o 12 procent, a musela tak letos výrazně čerpat ze svých zásob.
Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka zavinil ztrátu v prvním čtvrtletí kromě poklesu zásob také pohyb kurzu české koruny. „Čistá ztráta činila zhruba 14 milionů eur, z toho 13 milionů jde na vrub fluktuaci české koruny," zdůvodnil nečekaně vysokou ztrátu Jelínek.

Hned v příštím čtvrtletí by se ale firma měla podle Jelínka vrátit do zisku díky vyšším vyjednaným cenám uhlí a koksu. Pomoci má i také očekávané oživení ekonomik ve střední a východní Evropě, které má přinést zvýšení poptávky po palivech. S tím souhlasí i analytici, kteří sice varují před zvyšováním nákladů na těžbu, přesto ale předpovídají návrat NWR do černých čísel.

„Výsledky za první čtvrtletí by investory již příliš zajímat neměly, protože od druhého kvartálu by se NWR měla opět dostat do zisku díky vyšším vyjednaným cenám koksovatelného uhlí," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Akcie NWR tak podle analytiků nyní představují pro investory poměrně aktraktivní příležitost. „Titul je vhodný pro investory, kteří věří v růst cen komodit a růst ekonomik Číny a Asie. To jsou totiž hlavní trhy, které určují ceny koksovatelného uhlí," soudí o akciích NWR analytik Atlantik firmy FT Petr Novák.

Titul je ale kvůli své vyšší rizikovosti spíše pro odvážnější investory. „Akcie NWR ukázaly českým investorům,co si mají představit pod pojmem vysoce cyklicky citlivý titul," varoval začátkem května Hatlapatka.

 

******************************************************************************************************

Pokud budou dobré průběžné výsledky za první pololetí, což se jeví jako pravděpodobné, a jestliže se dramaticky nezmění výhled trhu, což se zdá nepravděpodobné, myslím, že existuje pravděpodobnost dividendy. maReK jelíneK, finanční ředitel NWR

Ztráta NWR v 1. čtvrtletí 14,5 milionu eur v posledním kvartálu roku 2009 dosáhla těžební společnost zisku 7,5 milionu eur 4,73% o tolik se včera propadly akcie nWr na pražské burze.

 

20.5.2010, Adam Šoltys, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.