RM-SYSTÉM»Události»Zadlužená ECM prodává další nemovitosti

Zadlužená ECM prodává další nemovitosti

18.05.2010 09:56
Valná hromada držitelů dluhopisů developera ECM Real Estate Investments (ECM), která se uskuteční 27. května v Lucemburku, by mohla poslat firmu do konkurzu.

„Bude to důležitá událost. Pokud se společnosti nepodaří najít řešení, pak by v krajním případě mohlo dojít i k vyhlášení konkurzu," řekl HN Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik finanční trhy.

Z údajů zveřejněných ve výroční zprávě představenstva vyplývá, že ECM porušuje domluvené podmínky úrovně zadlužení společnosti, upozornila společnost Patria Online. Úroveň zadlužení firmy by neměla překročit 65procentní podíl dluhu na aktivech. Podle výroční zprávy ECM se však skutečné zadlužení pohybuje kolem úrovně 80 procent, což je způsobeno zejména poklesem hodnoty nemovitostí.

Pokud úroveň zadlužení ECM překročí stanovený limit, může v případě odhlasování většinou držitelů dluhopisů dojít k požadavku na předčasné splacení dluhopisů na úrovni 125 procent jejich nominální hodnoty. Držiteli dluhopisů jsou zejména banky a jiné finanční instituce, upozornil Vyroubal. „Společnost se chce s investory v mezidobí dohodnout a také prodávat majetek," dodal.

Je možné, že věřitelé ECM se snaží získat větší kontrolu nad prodejem majetku či dokonce nad samotnou společností. „V případě likvidace by se výnos z prodeje alokoval pro banky, zaměstnance firmy a závazky vůči státu, takže je docela možné, že ne všechny pohledávky držitelů dluhopisů by byly splaceny. Nejrozumnější je asi prodávat majetek postupně," říká Vyroubal.

Včera ECM oznámila, že prodala budovu City Empiria a přilehlé konferenční centrum City Forum v Praze 4 -Pankráci. Kupujícím byl nejmenovaný „významný institucionální investor." Ten za obě nemovitosti zaplatil 71,5 milionů eur, v přepočtu více než 1,8 miliardy korun. Čistý příjem z transakce však po odečtení dluhů činí v přepočtu 309 milionů korun. Míra kapitalizace ve výši 7,5 procenta však reflektuje nižší cenu než v případě prodeje City Tower developera ECM nebo kancelářského komplexu Gemini developera Immorent ČR. Obě budovy stojí na Pankráci a byly shodně prodány ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. V případě prodeje City Tower byla míra kapitalizace na úrovni sedmi procent; u Gemini to bylo 7,25 procenta.

ECM hodlá použít výnos z prodeje City Empiria, známé jako budova Motokovu, jako investici do vlastního kapitálu pro budoucí podnikatelskou činnost, řekl Milan Janků, většinový vlastník společnosti. Jedná se v pořadí již o třetí transakci za tento měsíc. ECM se nedávno dohodla na prodeji připravovaného projektu City Court skupině Skanska.

ECM loni snížila ztrátu na 62,3 milionu eur (asi 1,6 miliardy korun) ze ztráty 92,1 milionu eur v roce 2008. ECM oznámí konsolidované výsledky za první čtvrtletí 2010 tuto středu. Akcie ECM letos ztratily více než 15 procent a včera se propadly o 2,21 procenta na 243,5 korun.

Valná hromada ECM bude důležitá událost. pokud se společnosti nepodaří najít řešení, pak by v krajním případě mohlo dojít i k vyhlášení konkurzu. PatrIcK vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT

 

1,8 miliardy Korun za tolik včera prodala Ecm budovy City Empiria a City Forum

 

15% o tolik oslabily od začátku roku akcie Ecm na pražské burze

 

18.5.2010, Martina Marečková, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy