RM-SYSTÉM»Události»Akcie NWR oslavily dva roky na burze

Akcie NWR oslavily dva roky na burze

10.05.2010 10:08
Akcie těžařské společnosti New World Resources (NWR), kterou vlastní Zdeněk Bakala, oslavily dva roky od vstupu na domácí burzovní trh. Pocity investorů jsou však spíše smíšené.

Zatímco ti, kteří akcie NWR upsali v květnu 2008 za 445 korun za kus, ztrácejí k dnešnímu dni stále přes 44 procent původní ceny akcie, investoři kupující cenné papíry firmy na počátku roku 2009, kdy se cena akcie pohybovala okolo 70 korun za kus, si mohou spokojeností mnout ruce. Jejich výdělek totiž činí přes 228 procent, neboť cena akcie NWR se pohybuje okolo 244 korun. Akcie už ale stála i 620 korun. „Dva roky NWR na burze byly velmi zajímavé. Akcionáři mohli na vlastní kůži zažít, jaký dopad má na cyklickou společnost ekonomická recese a oživení," zhodnotil analytik Komerční banky Josef Němý.

Společnost si na burzu před dvěma roky přišla pro peníze mimo jiné proto, aby mohla modernizovat drahou těžbu. A to se jí povedlo. „Z pohledu upisovatele akcií nemohlo být IPO firmy načasováno lépe, z pohledu investora asi právě naopak," uvedl analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka. Ekonomové proto investorům vzkazují, že vysoké výdělky z posledního roku nemusejí být s ohledem na jednu z nejnákladnějších těžeb v Evropě pravidlem.

„Do budoucna bude hospodaření NWR i nadále velmi citlivé na vývoj ceny uhlí na trhu," řekl Hatlapatka. V praxi to znamená, že NWR s poklesem ceny uhlí většinou začne bojovat s rychle rostoucí ztrátou. „Stejným tempem to ovšem funguje opačně - s růstem ceny uhlí může zisk stoupat," vysvětlil Hatlapatka. Přesto většina odborníků dodává, že díky výkonu akcií za poslední rok dokázala NWR pro investory „přetavit černé uhlí na zlato".

Další vývoj akcií NWR závisí podle Petra Nováka z Atlantiku FT na tom, jak se podaří udržet ceny uhlí a poptávku po něm. Do hry o příznivý vývoj cenných papírů bude také muset dříve či později vstoupit i expanze firmy, neboť zásoby uhlí v tuzemsku se tenčí. „Klíčový je především projekt polského dolu Debiensko. Výhledově lze vidět expanzi firmy do dalších polských projektů, na Ukrajinu či Srbska," doplnil Hatlapatka.

10.5.2010, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.