RM-SYSTÉM»Události»Zisk OKD propadl sedmkrát na 1,5 miliardy

Zisk OKD propadl sedmkrát na 1,5 miliardy

05.05.2010 09:55
Severomoravskému producentu uhlí OKD loni podle předběžných neauditovaných údajů a českých účetních standardů klesl čistý zisk téměř sedmkrát na 1,48 miliardy korun.

Tržby jednoho z největších zaměstnavatelů na severní Moravě loni propadly o více než třetinu na 31,5 miliardy korun. Prohlásil to včera ředitel pro rozvoj a strategii OKD Ján Fabián. „Předcházející rok 2008 byl podstatně lepší, protože ceny uhlí byly na historickém vrcholu," uvedl Fabián. Podle něj se firma snažila zejména snížit náklady, především na ražbu. „Pro nás to znamenalo, že jsme v roce 2009 byli schopni udržet náklady na tunu na stejné úrovni jako rok předtím, což při nižší produkci a velikém dopadu krize byl excelentní výsledek," dodal.

Předloňské ekonomické výsledky byly mimořádně dobré a ovlivnila je příznivá situace na trhu s koksem a uhlím, konstatoval ve výroční zprávě firmy za rok 2008 generální ředitel a předseda představenstva Klaus-Dieter Beck.

Již tehdy ale upozornil na to, že rok 2009 bude kvůli krizi výrazně těžší, a že úspěchy roku 2008 loni nezopakují.

Vlastníkem OKD je nizozemská společnost NWR, která patří evropské firmě RPG Industries, jejímž spoluvlastníkem je podnikatel Zdeněk Bakala. Finančník je zároveň majitelem společnosti Economia, která je mimo jiné vydavatelem Hospodářských novin.

Severomorovská společnost OKD dobývá černé uhlí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku v dolech Darkov, Lazy, ČSA, ČSM a Paskov. Během roku 2008 horníci OKD vytěžili 12,197 milionu tun.

Ve firmě pracuje v současné době přibližně patnáct tisíc zaměstnanců, další zhruba tři tisíce lidí pracují v OKD prostřednictvím dodavatelských firem.

 

5.5.2010, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.