RM-SYSTÉM»Události»Akcie Erste porostou, domnívají se analytici

Akcie Erste porostou, domnívají se analytici

04.05.2010 09:34
Během dvou dnů zvýšilo odhad cílové ceny banky hned pět společností Goldman sachs uvádí, že cena akcií banky vzroste téměř o třetinu

Na výsluní přízně analytiků se nyní hřeje rakouská Erste Bank, jejíž akcie se obchodují i na pražské burze.

Poté co v pátek příjemně překvapila čtvrtletními výsledky, začali experti výrazně zvyšovat cílovou cenu - tedy hodnotu, na kterou se mohou akcie dostat za dvanáct měsíců - pro její akcie.

Jako první zareagovali hned v pátek analytici Standard&Poor's, kteří zvýšili cílovou cenu akcií banky o tři eura na 36 eur (asi 921 korun) s doporučením držet. Postupně se přidávaly i další finanční ústavy včetně UBS, Société Générale nebo HSBC. Společnost Erste tak během pouhých dvou pracovních dnů nasbírala hned pět zvýšených odhadů cílové ceny.

Nejvíce rakouské bankovní skupině, která vlastní i Českou spořitelnu, věří u Goldman Sachs, která doporučila investorům cenné papíry kupovat a upravila cílovou cenu z původních 43 eur na 45 eur (asi 1152 korun), čímž akciím banky slibuje téměř třetinový růst.

Včera totiž akcie banky skončily obchodování na pražské burze na hodnotě 863,6 koruny. Cenné papíry Erste Bank posílily o 1,5 procenta, nejvíce ze všech spadových titulů, ale zájem o akcie byl jen velice malý.

Erste se v prvním čtvrtletí podařilo meziročně navýšit čistý zisk o 10 procent na 255 milionů eur (zhruba 6,5 miliardy korun). Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali, že se tento zisk sníží na 210,5 milionu eur. „Ty výsledky byly opravdu dobré. Odrazila se na nich hlavně stabilizace ekonomiky v celém regionu střední Evropy a zastavil se i nárůst nákladů spojený s rizikovými hypotékami," vysvětlil hromadné zvyšování cílových cen analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička. Podle Lávičky navíc doporučení vydávaly zejména společnosti, které bankovnímu sektoru dlouhodobě věří. „Dá se očekávat, že zisky do budoucna výrazně porostou," odhaduje.

Důvěře investorů se těší i druhý bankovní dům obchodovaný na pražské burze - Komerční banka. Té minulý týden zvýšily cílovou cenu společnosti UBS a UniCredit. Švýcarská UBS odhaduje, že akcie Komerční banky se v budoucnu vyšplhají až na 4400 korun, což je přesně o 400 korun více, než předpovídala předtím. Včera uzavírala jejich cena právě na 4000 Kč. Komerční banka by měla výsledky svého hospodaření zveřejnit ve čtvrtek.

4.5.2010, Veronika Miškovská, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy